Mutlu Oluşumuz Üzerine: Neden mutlu değiliz?

by:

Son EklenenlerYAŞAMYAŞAM ŞEKLİ

Herkese merhaba! Nasılsınız? Nasıl hissediyorsunuz? Mutlu? Üzgün? Yorgun? Halsiz? Nasıl hissettiğinize karar verdiniz mi?

Peki bu haliniz sürekli mi devam ediyor? Peki hiç mutluluğunuz üzerine düşündünüz mü? Mutluluğunuzu 10 üzerinden değerlendirseniz, kaç verirdiniz? 4,5,6,7? Ben 10/10 mutluyum diyen var mı? 

Neden kendimize 10/10 mutlu demiyoruz?

Öncelikle kendimize neden sorusunu sorarak başlayalım. Neden? Nerede yanlış yapıyoruz? Söylememi ister misiniz? E o zaman söyleyelim. Yanlış şeyleri istiyoruz. Neler istiyorsunuz mesela? Güzel bir iş? Güzel notlar? Güzel bir araba? Güzel bir ev?

Peki bunlar bizi ne kadar mutlu edebilir? Mesela bir araba aldıktan sonra diyelim ki iki sene sonra, bir üst model arabalara bakmaya başlamıyor musunuz? Bir ev aldıktan birkaç sene sonra keşke evde bir oda daha olsaydı diye düşünmüyor musunuz? İstediğiniz işi aldıktan birkaç ay sonra keşke maaşı daha iyi olsaydı diye düşünmüyor musunuz? Hani bunlar sizi mutlu ediyordu? Niye o zaman değişmesini istiyorsunuz?

Bizi mutlu edeceğini düşünmediğimiz ama aslında bizi mutlu eden şeyler nedir?

Aslında şimdi yazacaklarımın hepsi çok basit şeyler. 

1- Kibarlık

2- Sosyal bağlanma

3- Zaman çokluğu

4- Akıl kontrolü

5- Egzersiz

Şimdi hayal edelim!

Tam da istediğiniz gibi bir işiniz olduğunu düşünün. Çok mutlusunuz değil mi? Şimdi, işyerindeki insanların kaba ve saygısız olduğunu ve onlarla hiçbir şey paylaşamadığınızı düşünün. Gününüzün yaklaşık 8-10 saatini geçirdiğiniz yerde iki kelime edemediğinizi düşünün. İşinizin çok fazla olduğunu ve hiçbir şeye zaman yettiremediğinizi düşünün. Aklınızın işte değilde akşam eve gidince ne yapacağınız, ne yiyeceğiniz hakkında düşündüğünü düşünün. İşten o kadar yorgun geliyorsunuz ki, dışarı çıkıp bir yürüyüş yapacak, temiz hava alacak haliniz yok.

Evet, nasılız? Hayalinizdeki iştesiniz. Peki mutlu musunuz?

Kendinizi sorguladığınız bir yazı olmasını dileriz. Bir başka yazı da mutlu oluşumuzu nasıl arttırabiliriz bunu konuşacağız. O zamana kadar sizde sizi mutlu edeceğini düşündüğünüz şeylerin gerçekten sizi mutlu edip/edemeyeceğini sorgulamanızı dileriz!

Esenlikle kalın!

4 Replies to “Mutlu Oluşumuz Üzerine: Neden mutlu değiliz?”

  1. ali çiçek dedi ki:

    Mükemmel bir yazı olmuş. Severek takip ediyorum.

  2. […] merhaba! Önceki yazımızda(https://karmatheblog.com/mutlu-olusumuz-uzerine-neden-mutlu-degiliz/) mutluluğumuzu, neden mutlu olmadığımızı ve neyin bizi mutlu edeceğini düşündüğümüzü […]

  3. […] Mutlu oluşumuz üzerine: Neden mutlu değiliz? adlı yazımız için buraya tıklayabilirsiniz. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir