Mutlu Oluşumuz Üzerine: Mutluluğumuzu nasıl arttırabiliriz?

by:

Son EklenenlerYAŞAMYAŞAM ŞEKLİ

Herkese merhaba! Önceki yazımızda( https://karmatheblog.com/mutlu-olusumuz-uzerine-neden-mutlu-degiliz/ ) mutluluğumuzu, neden mutlu olmadığımızı ve neyin bizi mutlu edeceğini düşündüğümüzü ama gerçekte nasıl mutlu etmediği üzerine konuşmuştuk. Bugün ise gerçeklere göz atacağız. Mutluluk çizgimiz nerede yükselmeye başlar ve bunun için neler yapmalıyıza değineceğiz.

Mutluluk çizgisi nerede yükselmeye başlar?

Mutluluk, materyalist şeylere değil de, tecrübe edebileceğiniz, yaşayabileceğiniz şeylere yatırım yaptığınızda yükselmeye başlar. Mutlu olduğunuz anları düşünün. Bunlar genelde ilk evinizi ya da ilk arabanızı aldığınız anlar değil de, ailenizle gittiğiniz bir akşam yemeği, arkadaşlarınızla gittiğiniz bir tatil, sevdiklerinizle geçirdiğiniz bir gündür.

Eğer siz paranızı materyalist şeylerden daha çok, tecrübelere yatırırsanız daha mutlu olacaksınız.(tabii bu durum ev ihtiyacı olan kişileri kapsamaz. Burada fiziksel/güvenlik/barınma/korunma/sevgi ihtiyacı yani temel ihtiyaçları karşılanan bireylerden bahsediyoruz)

Mutlu oluşumuzu arttırmak için neler yapmalıyız?

1- Tecrübeye yatırım yapın!

2- Anda olun: O an arkadaşlarınızla ettiğiniz sohbetin farkına varın. Yarın ne yapacağınızı düşünmeyin.

3- Bazen kendinizi 10 saniye geri çekip, o an ne kadar mutlu olduğunuzu ve ne kadar eğlendiğinize uzaktan bakın ve bu anınızı sanki kaydet tuşuna basar gibi hafızanıza kaydedin.

4- Meditasyon yapın. Ben meditasyon insanı değilim diyebilirsiniz lakin günde 5 dakika sadece nefes egzersizi yapmak bile rahatlatabilir.

5- Egzersiz yapın. Üşengeçliğin sırası değil. Dışarı çıkın ve yürüyüş yapın. 10 dakika bile size kendinizi daha iyi hissettirecektir.

6- Düzenli uyku. Sabah erken kalkmak ve gece çok geç yatmamak sizi düşündüğünüzden daha çok motive edecektir. (İnanın, biz de sabah insanı değildik-hem de hiç! Ama kendimizle iddiaya girdik ve sabahları erken kalkmaya başladık. İnanın 2 hafta sonra sabah 8 buçuk-9’da kendiliğimizden uyanmaya başladık)

Şuanlık önerilerimiz bu kadar. Sorularınız için bize her zaman yazabilirsiniz!

Sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir