Mutlu Olma Sanatı Kitap Yorumu

by:

KİTAPSon EklenenlerYAŞAM

Merhaba! Mutluluk nedir? Siz kendinizce mutluluğu nasıl tanımlarsınız? Mutlu olmak için neler yaparsınız? Sonsuza kadar mutlu yaşamak mümkün müdür? Bugün, Arthur Schopenhauer’dan “Mutlu Olma Sanatı” adlı düşünce kitabı hakkındaki düşüncelerimi yazmak istedim.

Kitap hakkında temel bilgiler: Bu bir felsefe ile temeli oturtulmuş düşünce kitabı. Şebnem Sunar’ın çevirisiyle Can Yayınları Kısa Klasikler Serisi’nden okuduğum bu kitap, sıkı durun burada, yalnızca 53 sayfacık. İçinden çıkaracağınız ders mi? Minimum 53 tane!

Schopenhauer kötümserliği ile bilinen, insanın en mutsuz yaratık olduğunu ve tüm kötülüklerin çıkış noktasının irade olduğunu iddaa eden (ki, ben bu son ikisinin doğru olduğunu düşünüyorum) bir filozof.

Kitaba gelirsek, tam bir kılavuz! Bize, yaşadığımız şu 3 günlük dünyada mutluluğa ulaşmamız için pratik fikirlerle ve dayandığı felsefelerle yol gösteriyor. Ben kitabı Temmuz ayında okumuştum. Şimdi zorunlu karantinamdayken bir kez daha okumak istedim -benim için bu tür kitaplar bir başucu kitabıdır- ve bi’ ton şey hatırladım. Hatırladıklarıma başka bir bakış açısıyla bakarken, altını daha önce çizmediklerimi hem çizdim hem defterime yazdım. Şu 4 ay içerisinde kendi hayatımda aslında o kadar çok şey yaşandı ki, bi’ 4 yıl sonra tekrar okusam acaba neler yapacağım çok merak ediyorum 😅 53 sayfalık kitapta neler bulmuş olabilirsin ki demeyin, valla okuyun beni anlayacaksınız 🙂 Kitabın içerisinde İncil’den kesitler, sanat tabloları, Aristoteles’ten anekdotlar bulabilirsiniz. Daha ne olsun!

Bu yazıyı çok sevdiğim 3 adet hayat kuralıyla bitirmek istiyorum:

Başkasının mutlu olması seni mutsuz ediyorsa, asla mutlu olamazsın.

İsteme, öğretilemez.

Gerçek aşk, dayanıklı dostluk, geri kalan her şey cehenneme.

İyi okumalar dilerim!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir