Muğla Gezi Rehberi: Part 3 – Marmaris

by:

Son EklenenlerTÜRKİYE

Herkese merhaba! Muğla yazı serimizin üçüncü kısmına hoşgeldiniz! Muğla oldukça büyük ve gezilecek yeri bol olan bir şehir. Elimizden geldiğince detaylı bir rehber hazırlamaya çalışıyoruz. Bu yüzden de belirli kısımlara ayırdık ve bugün üçüncü kısmı olan Marmaris’teyiz -yani Marmaris ve çevresinde.

Marmaris ve Çevresinde Gezilecek Yerler

1- Marmaris Merkez

Muğla’da yaz evet sıcak olur ama Marmaris’te yaz daha sıcak olur. Dışarı çıktığınız saatleri güzel ayarlamanız gerekmekte. Kordon’a benzeyen sahilinde yürüyebilir ve plajlardan denize girebilirsiniz. Burası oldukça kalabalık ve daha çok gençlerin tercih ettiği bir yer. Giderken unutmayın! Denize girmek, lüks oteller ve deniz sporları için İçmeler’i tercih edebilirsiniz.

2- Akyaka

Akyaka adeta bir küçük Marmaris. Havası ise kesinlikle daha serin. Alaçatı tarzında ve begonvillerle dolu eski ahşap binalı sokaklarında kendinizi kaybedebilirsiniz. Burada her sokak bir anı, bir heyecan. Akyaka aslında önemli bir konumda. Akyaka’da mutlaka görmeniz gereken bir yer var! AZMAK NEHRİ. Torosların batısındaki Sakar Tepesi’nden çıkan suyun Azmak Nehri’ni oluşturduğu düşünülüyor. Akyaka’dan başlayan 2 km uzunluğundaki nehir Gökova Körfezi’nden denize dökülüyor. Azmak Nehri’nin altını denizin altında olan bir orman olarak hayal edebilirsiniz. Bu enfes manzara karşısında gözlerinizi kocaman açacağınıza eminiz. Azmak Nehri turlarına katılmanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

3- Köyceğiz

Burası aslında Azmak Nehri’nin etrafına kurulmuş bir tatil kasabası. Sakin ve serin havasıyla, candan insanıyla sizi kendine bağlayabilir. Nehrin kenarında serpme kahvaltı yaparken balıklara ekmek atmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Köyceğiz’de mutlaka gitmemiz gereken bir yer var mı diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Kesinlikle var. YUVARLAKÇAY. Buraya gitmeyen bin pişman. Etrafı ağaçlarla çevrili, akan suların üzerinde salıncakla sallanabildiğiniz bir yer. Kendinizi ortamdaki su sesine, ağaçlardan gelen rüzgar sesine bırakıp uzun uzun sallanabilirsiniz. Buraya kahvaltı saatinde gidip suların üzerindeki sedirlerde serpme kahvaltının keyfini de çıkarabilirsiniz.

4- Ortaca

Köyceğiz’den yola çıktık, sıradaki durağımız neresi? Tabii ki Ortaca. Peki, Ortaca nesi ile meşhur? Mis gibi taze sıkılmış Nar Suyu. Ortaca’da Nar Suyu içmeden sakın yanından yakınından geçmeyiniz. Lezzetine bayılacaksınız. Arka arkaya 2-3 koca bardak içeceğinize garanti veriyoruz.

5- Dalyan

Ortaca’da nar suyumuzu içtik. Şimdi rotayı nereye çevirelim? DALYAN. Dalyan mükemmel doğasıyla minik bir şehir. Burada görmeniz gereken iki önemli nokta var. Birincisi Kaya Mezarları. İnanışlarına göre tanrıya yakın olmak isteyen krallar için olabildiğince yükseğe ve Kaunosluların gömme tekniği ile inşa edilen mezarları görebilirsiniz. İkinci olarak İztuzu plajı. Burası caretta carettaları görebileceğiniz en muhtemel plaj. Denizi hafif dalgalı ama oldukça güzel.

Nerede kalabilirim?

Bu tabii ki nasıl yerler tercih ettiğinize göre değişecektir. Marmaris çevresinde size önereceğimiz yer: Akyaka. Akyaka konaklamak için oldukça güzel bir yer. Acil bütün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Gece eğlencesi için sokaklarına kendinizi bırakabilirsiniz. Akyaka’da denize oldukça yakın konumda olan Erdem Otel’i tercih edebilirsiniz. Yapısı, tasarımı ve en önemlisi temizliğiyle Akyaka rehberinizin vazgeçilmezi olabilir. Denize yakın olduğundan dolayı fiyatları biraz tuzlu gelebilir. Bu yüzden de Akyaka’da ikinci önerimiz: Ateş Otel. Denize yürüyerek en fazla 10 dakika mesafede. Daha merkezi bir konumdadır. Temizliğine güvenebilirsiniz. 

Köyceğiz’de de konaklayabilirsiniz. Bizim eskiden kaldığımız Yakamoz Otel şu an kapalı. Ama çevresindeki şirin otelleri tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir