Muğla Gezi Rehberi: Part 2 – FETHİYE

by:

Son EklenenlerTÜRKİYE

Herkese merhaba! Muğla yazı serimizin ikinci kısmına hoş geldiniz! Bu yazıda size Fethiye’de gezebileceğiniz ve kalabileceğiniz yerlerden bahsedeceğiz.

Fethiye’ye nasıl gidilir?

Öncelikle Fethiye Muğla’ya bağlıdır ama Muğla Merkez’e oldukça uzak bir konumdadır. Kısaca Antalya’ya daha yakındır. İstanbul’dan Fethiye araba ile 9-10 saat kadar sürmektedir. Uçakla gitmek isterseniz tek seçeneğiniz var. Dalaman Havalimanı’na uçmak ve oradan Fethiye’ye giden otobüslere binmek. Bizim tavsiyemiz arabayla gitmenizdir. Çünkü Fethiye oldukça büyük bir yerdir ve eğer gezmek istiyorsanız muhakkak arabaya ihtiyacınız olacaktır. Tabii havalimanından araba da kiralayabilirsiniz!

Fethiye’de Gezilecek Yerler

1- Ölüdeniz

WhatsApp Image 2020-09-21 at 19.36.10

Fethiye denilince akla ilk gelen ve bolca turist alması ile de meşhur yer Ölüdeniz’dir. Araba ile giriş 25TL’dir. Gün boyu içeride kalabilirsiniz. İçeriden şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz. Ama eğer kendi sandalyeleriniz varsa ve para harcamak istemiyorsanız ağaçlık alana da kurulabilirsiniz. Ölüdeniz doğası ve denizi ile mükemmel bir yer. Ölüdeniz’de tercihinize göre denize iki yerden girebilirsiniz: Ölüdeniz adını alan küçük bir göl gibi çevrili yerden ya da sol tarafta kalan ve açık denize bakan plajından. Biz her zaman küçük gölet gibi olan yerinden denize girmeyi tercih ederiz! Dipleri iyi kontrol edin! Caretta Caretta’lar altınızdan-ama derinde ve dipten- geçiyor olabilir ve beraber yüzmenin zevkini yaşayabilirsiniz! İçeriye yiyecek-içecek sokmak serbest! Ama çöplerimizi çıkarken toplamayı unutmayalım ve bu güzel doğayı mahvetmeyelim!

2- Gemiler Koyu

Şimdi sıkı durun! Burası Fethiye’nin az bilinen noktalarından. Denizi Ölüdeniz’den daha temiz olan, cam biri parıldayan ve ne kadar derine yüzerseniz yüzün dibi hep görebileceğiniz bir yer. Az bilindiğinden dolayı kalabalıkta olmuyor. Giriş yine 25TL. İçerisi ormanlık ve piknik alanları mevcut. 10TL gibi bir fiyata piknik masalarını da kiralayabiliyorsunuz! Tabii kendi masa ve sandalyeniz de varsa size kimse bir şey demiyor. Arka tarafında yani ormanın biraz daha içinde çadır kurma alanları da mevcut. Burası görmeniz gereken bir cennet. Denizi size kendini hayran bırakacaktır. Gemiler Koyu’na giderken önce yukarıdan koyu izleyip daha sonra aşağıda keyif yapmanızı öneririz!

3- Saklıkent Kanyonu

Burası Fethiye ve Antalya arasında kalan bir cennet. Oldukça kalabalık ve turist akınına uğramış bir yer. Sizi oldukça uzun bir yürüyüş bekliyor. Kayalara tırmanacağınız, üzerinden atlayacağınız ve belki de sualtı yapmak zorunda kalacağınız alanlar bulunmakta -tabii sondaki şelaleye ulaşmak isterseniz! 3-4 saat kadar yürümeyi göze almalınız. Ama sona ulaşmak zorunda da değilsiniz. İçerinin doğasında kaybolabilir, ve akan suyun üzerindeki sedirlere pinekleyip güzel yemekler yiyebilirsiniz!

4- Kelebekler Vadisi

Burası eşsiz güzellikte bir yer. Üstten bakıldığında ayrı bir manzarası, aşağıya inince ayrı bir manzarası bulunmakta. Aşağı inmek için ya tırmanış gerektiren bir yürüyüş yapmanız gerekiyor yada gemi turlarına katılabilirsiniz. Yukarıdan izlemek için günbatımına yakın bir saatte gitmenizi tavsiye ederiz!

5-Kabak Koyu

Kabak Koyu yine eşsiz güzellikte bir koy. Suyun parıldadığı ve ağaçların arasında ormanın içinde kalan eşsiz yerlerden biri. Yolu oldukça tehlikeli-bol uçurumlu virajları mevcut. Bu yüzden bu koya ulaşım ATV’lerle sağlanıyor. Kafa dinlemek ve şehrin gürültüsünden uzaklaşmak için tercih edebileceğiniz bir koy. Eğer burada kalmak isterseniz bizim önerimiz Kabak Natural Life. Instagram adresleri: @naturallifekabak

6-Tlos Antik Kenti

Burası UNESCO Dünya Mirası Geçici listesindedir ve Likya Bölgesi olarakta bilinen eski eski yerleşim alanlarından biridir. Tepeye doğru çıkarken kayalara oyulmuş mezarlar dikkat çeker. Orada çalışana sorduğumuzda bize oradaki en ihtişamlı mezarı işaret ederek kanatlı at Pegasus’un, üç başlı canavar Chimera ile savaşırken resmedildiği Bellerephontes’in yerini göstermişti. İçerisinde tiyatro sahnesi, hamam, kilise gibi kalıntılar bulunmaktadır. Ama gözle görülebilir en belirgin kalıntısı tiyatrosudur.

7- Yeşil Vadi Doğa Park

Burası yine bizim gizli köşeler rehberimizden. Çok fazla bilinmeyen bir cennet. İçerideki tek renk yeşil! Suyu ise buz gibi. İçeriye lüks olmayan fakat doğaya saygı duran bir tesis kurulmuş. Suların üstünde çadırları ve hem yüksekten hem alçaktan atlama alanları ve salıncakları bulunan bir yer. Şöyle ki burada telefon çekmiyor. Zaten navigasyonda bir süre sonra işe yaramıyor. Fethiyeden Köyceğiz’e giderken geçtiğimiz Yanıklarda ufak bir tabelası bulunuyor. Sağa girip 8km kadar ilerledikten sonra sağa girerek buraya ulaşabilirsiniz. 

8- Kadırga Koyu

Burası aslında bizi rastgele denk geldiğimiz bir yer. Yolu biraz tehlikeliydi lakin bir kere yoluna girince bir daha geri dönmeyelim diye devam ettik. İki dağın arasında akvaryum gibi denizi olan bir koy. Biz gittiğimizde içeride olan tesis kapanmıştı ve bu yüzden sessiz sakindi. Denizi biraz dalgalı olsa da sakinliğini çok sevdik.

9- Katrancı Koyu

Aslında Katrancı Koyu Tabiat Parkı diye geçer. İçeride kocaman bir tesis bulunmaktadır. Her ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Çadır kurma alanları da mevcuttur. Lakin çok kalabalık bir koydur. Gitmeyi tercih ederseniz, erken saatlerde gitmenizi öneririz. Denizi kumluk ve biraz dalgalıdır. Denizin içinde çocuklar/yetişkinler için atlama alanları da bulunmaktadır.

Fethiye’de nerede kalınır?

Fethiye’de zevkinize göre birbirinden farklı oteller bulunmaktadır. Biz en son gittiğimizde kaldığımız otellerden olan Manzara Otel’i çok beğendik. Ölüdeniz yolu üzerinde doğa ile başbaşa bir yer. Manzaraya bakan havuzu ise ef-sa-ne.

Hepinize iyi günler dileriz!

Serinin diğer yazısında görüşmek üzere!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir