Motivasyonu nasıl sağlarım?

by:

YAŞAMYAŞAM ŞEKLİ

Merhabalar! Bugün sizlere hepimizin ihtiyacı olan ama bir türlü devamlılığını sağlayamadığımız bir şeyden bahsetmek istiyoruz: Motivasyon

Motivasyonu sağlamak için sizlerle küçük gibi görünen ama motivasyonunuzu sağlamanıza yardım edecek 9 adımı paylaşacağız!

Öncelikle ne konu üzerinde motivasyon sağlamak istediğinize karar verin. Mesela; bir müzik aleti çalmayı öğrenmek, gün içinde 1 saat egzersiz yapmak vs. Daha sonra aşağıdaki adımları takip edin:

1. Kendine neden bunu yapmak istediğini hatırlat. Bunu kendine hatırlatmak için odanda her zaman görebileceğin bir köşeye ne yapmak istediğini ve nedenini yazıp yapıştırabilirsin.

2. Yapmak istediğin şeyi daha küçük hedeflere böl. Başarmak istediğin asıl hedefini ufak parçalara bölersen hedefin eskisi kadar uzak gözükmez ve minik hedefleri başardığında daha iyi hissedeceksin.

3. Yaptığın işi eğlenceli hale getirmeye çalış. Bazen aynı şeyi tekrarladığını ve enerjinin düştüğünü hissedebilirsin. Yaptığın şeye ufak eğlenceler katarak kendini daha iyi hissedebilirsin.

4. Bir şeyi tamamladığın zaman kendini ödüllendir. Yaptığın şey ne olursa olsun, hedefine giden yolda minik bir adımda bile kendini ödüllendir. Bu seni mutlu ederken hedefine pozitif bakmanı sağlayacaktır.

5. Tükenmeyi önlemek için kendine ara sıra molalar ver. Bazen bir hedef üzerine çok fazla odaklanmak ve onu başarmak için uzun saatler harcamak motivasyonu düşürebilir. Kendine ufak molalar vererek kendini bir sonraki adım için tekrar heyecanlandırabilirsin.

6. Kendine sorumlu ve güvenebileceğin bir ortak bul. Hedefini başarmak için izlediğin yolda seninle aynı çabayı ve enerjiyi sarf eden biriyle karşılaşmak seni mutlu edebilir. Birbirinizden destek alıp, hedefinize emin adımlarla yürüyebilirsiniz.

7. Kendine bir yapılacaklar listesi oluştur. Bu listeyi oluşturmak ve sürekli yanında taşımak sana yapman gerekenleri hatırlatacaktır. Yapılacak listesini istersen online yapabilirsin. Bunun için bir sürü app var. Bizim önerimiz: Todoist. Eğer bizim gibi geleneksel biriysen, kağıt-kalemden vazgeçmem diyorsan, minik/kolay taşınabilir bir not defterinde listeni tutabilirsin.

8. Kendine bir rutin oluştur. Başarmak istediğin şey yolunda emin adımlarla yürümek istersen kendine bir rutin oluşturmanı tavsiye ederiz. Bir şeyi devamlı aynı saatte yapmak, ertelemenin önüne geçecektir.

9. Kendine bir rol model/örnek insan bul. O insanları takip ederek, başarılarını izleyerek kendini de bir gün orada hayal edebilirsin. Bu sana daha pozitif bir bakış açısı katarken, onların hangi adımları izlediğini öğrenmek senin bazı şeylerin farkında olmanı sağlayacaktır. 

Sana çok adım var gibi gözükebilir ama tıpkı motivasyonu sağlamak gibi bunlarda yapılabilecek minik adımlar. Sana en yakın hissettiğin adımdan (bazen bir rol model seçmek, bazen neyi neden yaptığını sorgulamak) başlayıp, diğer adımlara kendine uygun hissettiğin zamanda geçebilirsin! 

Unutma! Motivasyonu sağlamak ve stabil tutabilmek, hedefi başarmak kadar zordur. Ama hiçbir şey aklımızın bize koyduğu engeller kadar zor değildir. Hedeflerin için her zaman çalış, dene. Pes edebilirsin. Bu çok normal. Yine dene ve denemekten asla vazgeçme. Vazgeçtiğini hissettiğin anda dön ve neden bunu başarmak istediğini yazdığın kağıdı oku. Gerçekten hala istiyor musun? Cevabın evet mi? O zaman yola devam!

Esenlikle kalın. 

One Reply to “Motivasyonu nasıl sağlarım?”

  1. […] Motivasyon arttırma, odaklanma süresi arttırma, ve zamanı iyi değerlendirmek için kanban tekniği yazılaramıza da göz atabilirsiniz! […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir