Mitolojiden Bir Hikaye: Thisbe ve Pyramus

by:

SANAT/TARİHSon EklenenlerYAŞAM

Herkese merhaba! Uzun zamandır bir mitolojik hikaye yayınlamıyorduk ve bence artık zamanı gelmişti! Bugün sizlere zavallı Thisbe ve Pyramus’un hikayesi ile geldim. Hikaye oldukça üzücüdür. İki aşığın sonunda beraberliğine giden yolda kalbine saplanan bir kılıcı anlatır. Aslında bu hikaye ‘dut’un nasıl karaduta dönüştüğünü de anlatır. Hepimizin bildiği bir bitki olan karadut ile bu iki aşığın hikayesi arasındaki bağlantıyı kuranlar oldu mu? Daha fazlasını mı merak ediyorsunuz? O zaman gelin detaylara beraber bakalım!

Zavallı Aşıklar: Thisbe ve Pyramus

Thisbe, Babil ülkesinin en güzel kadınıdır. Pyramus ise en yakışıklı erkeğidir. Evleri birbirine o kadar yakındır ki aralarında sadece bir duvar mesafesi vardır. Beraber büyümüş ve çocukluklarını beraber geçirmişlerdir. Aralarındaki arkadaşlık zamanla aşka dönüşmüştür. Ama aileleri bu aşka her zaman karşı çıkmışlardır ve bu ilişkiye onay vermemişlerdir. Umutları yıkılan iki aşık, Pyramus’un yaptığı bir planla kaçmaya karar verir. 

Bir dut ağacının altında buluşmak için sözleşirler. Ertesi akşam, Thisbe evden sessizce ayrılır ve dut ağacının altına gider. Pyramus’u beklemektedir. Pyramus bir türlü gelmez. Thisbe o sırada bir aslanın ona doğru yaklaşmakta olduğunu görür ve kaçarak bir mağaraya saklanır.

Ama o da ne? Kaçarken üzerinden şalını düşürmüştür. Aslan ise bu şalın üzerinden geçerken kan bulaştırmıştır. 

Pyramus bir süre sonra gelir ve sevgilisinin kanla bulanmış şalını görür. Aslanın sevgilisini yediğini düşünerek, elindeki kılıcı kendisine saplar. Göğsünden fışkıran kanlar dut ağacına yayılırken, Pyramus olduğu yere yığılır. 

Mağaradan çıkıp, dut ağacının altına gelen Thisbe, sevgilisini kanlar içinde görünce, ağlamaya başlar. Kılıcı alıp kendi göğsüne batırır ve orada hayatını kaybeder.

Bütün bu yaşananlara tanıklık eden tanrılar, Pyramus’un kanını dut meyvesine, Thisbe’nin gözyaşlarını ise dut ağacının yapraklarına verir.

Peki bunun en ilginç yanı nedir?

Karadut lekesini sadece dutun yaprağı ile silerek çıkarabilirsiniz…

Hikayeyi beğendiyseniz, yorum yazmayı unutmayın!

Apollon ile Daphne’in hikayesi için buraya ve Ekho ile Narkissos’un hikayesi için buraya tıklayınız!

Esenlikle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir