Mısır’dan bir Belgesel: Sakkara’nın Sırları ⚰️

   Herkese merhaba! Bugün yine harika bir yazı ile karşınızdayım. Son günlerin Netflix’te en çok izlenen belgeseli olan Sakkara’nın Sırları. Mısır’ın yaptığı son 50 yılın en büyük keşfi olarak nitelendirilen bir kazının hikayesidir bu yapım. Belgesel tadında izleyebileceğiniz hem güzel hem şaşırtıcı, kesinlikle ama kesinlikle 1 saniyesinde bile sıkılmayacağınız bir yapım olmuş diyebilirim.  IMDB puanı şuan 7.3 olmak ile birlikte her geçen gün puanı artmakta, daha çok izlenmekte ve popülaritesi artmaktadır. Bu belgesel şahsen benim gibi Mısır tarihi manyağı biri için harika olmuş. Özellikle keşfedilen lahitler, mumyalar, heykeller… 🙂 Gelin biraz detay vereyim. 

   Orjinal adı Secrets of the Saqqara Tomb olan belgesel 1 saat 53 dakika sürüyor.. Belgesel kategorisinde geçen yapımımızın yönetmenliğini James Tovell üstlenmektedir. Mısırlı arkeologlar grubu yukarıda dediğim gibi Mısır tarihinin son yıllarının en büyük keşfini gerçekleştirmektedir. Tamı tamına 4400 yıl boyunca insan eli değmemiş geçit, lahit ve mezarları bulmuşlardır. Bulmuşken de dünya tarihinin en önemli keşiflerini gerçekleştirmişlerdir. Bunları burada söylemek istemiyorum ama biri hakkında bir ipucu verebilirim, hayvan keşfi diyelim 🙂 Bu mezarı bulan ekibimiz tabii ki de sırlarını ve gizemini çözmeye çalışmaktadır. Doğrusu belgeselin sonuna kadar durmadan kafamda sorular belirdi, bu sorular mezarın sahibi ile alakalıydı. Acaba kim bu ve mesleği neydi? Bunu durmadan düşünmeye sevk etmesi ile birlikte belgeselin nasıl bittiğini anlamadım ama biter bitmez tüylerimin diken diken olduğu kesin! Mumyalanmış bedenler, mumyalanmış hayvanlar, ilk kez insan eli değecek lahitler, ve bol bol eser 🙂 Böyle şeylere merakınız varsa kaçırmayın derim arkadaşlar. Lahitin açılması ve o sarılı bedenleri görmek, insanı gerçekten şaşırtıyor, büyülüyor…

   Bu güzel belgeseli Netflix’te bulabilirsiniz. Durmadan dizi ve film izlemekten, ve doğrusu aşağı yukarı aynı senaryoları izlemekten gına gelmişken böyle bir yapım ilaç gibi geldi. Böyle güzel yapımların ve güzel keşiflerin devamının gelmesi dileğiyle. İnsanlık için büyük adımlar bir yerlerde hep dönüyor, umarım bizler de böyle uzaktan da olsa şahit oluruz. 

İyi seyirler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir