Minimalizm – Minimalist Yaşam Felsefesi

Herkese merhaba! Bugün karşınıza bazılarınızın internetten belki yüzlerce, bazılarınızın ise hiç karşılaşmadığı bir yaşam felsefesiyle geldik. O zaman öğrenelim bakalım nedir bu minimalizm?

Minimalizm ya da minimalist yaşam felsefesi, hayatımızdaki maddi ve manevi unsurları ihtiyaçlarımıza göre sınırlayarak, daha fazla hareket serbestliği, odaklanabilirlik, yaşam konforu ve kalitesi kazanabilmektir.

Evet anladık da, bunu nasıl uygulayabiliriz?

Minimalist olabilmek için önce nesnelerin sizin sahibiniz olmasına izin vermemelisiniz. Bu en başta tabii ki parayla başlar. Paranın mutluluk getireceğini değil de, ihtiyaçlarını karşılayacak bir araç olarak görmeniz gerekmektedir. Peki, parayla ilişkimi nasıl anlarım? Bir hayvan sahibi olduğunuzu düşünün. Diyelim ki köpeğiniz var ve size ‘Köpeğini bana ne kadara satarsın?’ diye sorduğumuzda eğer cevabın köpeğimi dünyalara değişmem ise para sizin sahibiniz değildir. Ama eğer duraklıyor ya da imkansız bile olan bir miktar söylüyorsanız, para size sahip demektir. Minimalist olabilmek için önce paraya bakışımızı değiştirmeliyiz.

Nesnelere sahip olmak hayatımızda önemli bir şey olmamalı. Nesnelerin kaybedilebileceğini kabullenmeliyiz. Onlara ne kadar az bağlılık duyarsak, kaybettiğimizde de o kadar az üzülürüz. Önemli olanın nesneler değil, bizler olduğunu kabullenmeliyiz. Hatıra olan nesneler dışında, uzun süredir kullanmadığımız, ihtiyacımız olmayan ve gereksiz yere sakladığımız şeyleri hayatımızdan eksiltmemiz gerektiğini kavramalıyız. Bir şeyi hayatımdan nasıl çıkartırım?

İşte size 5 adımda bir eşyadan kurtulmanın yolu:

1- Bunu ne kadar sık kullanıyorum?

2- En son ne zaman kullandım?

3- Bir daha ne zaman kullanırım?

4- Benim için ne kadar gerekli?

5- Tekrar ihtiyaç duyarsam, kolayca temin edebilir miyim?

Bu soruların cevabı size neyi saklayıp, neyi atmanız gerektiğini gösterecektir.

MİNİMALİZM SADECE NESNELERDEN İBARET DEĞİLDİR!

Gerektiğinde hayır diyebilmek bile minimalizmdir. Minimalizm zihinsel bir süreçtir. Uzun zamandır beklediğiniz ama korktuğunuz için hayatınızdan çıkaramadığınız şeyleri hayatınızdan çıkararak zihninizi rahatlatmak minimalizmdir. 

Minimalizm ihtiyacımız olanlara sahip olup, gereksiz şeylerin yükünü omuzlarımızda taşımamak demektir.

Minimalistlik kişiden kişiye değişen bir kavramdır. Minimalizm sınırınızı kendiniz belirlemeniz gerekir. 

Eşyalar değil de, dostlar biriktirdiğiniz nice minimalist yıllara!

2 Replies to “Minimalizm – Minimalist Yaşam Felsefesi”

  1. Göktuğ dedi ki:

    Uzun zamandır yaptığım tekniği burada görmek çok hoş oldu. Ellerinize sağlık harika bir yazı olmuş!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir