Mihrabat Korusu

by:

MEKANSon Eklenenler

Herkese merhaba! Yağmurlar başlamadan bir doğa yürüyüşüne ne dersiniz? Tabii bir de İstanbul’a tepeden bakmaya! Ne demiş ünlü şair;

Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul!

Görmedim, gezmediğim, sevmediğim hiçbir yer.

Ömrüm oldukça, gönül tahtıma keyfince kurul!

Sade bir semtini sevmek bile bir ömre değer.

Nice revnaklı şehirler görülür dünyada,

Lakin efsunlu güzellikleri sensin yaratan.

Yaşamıştır derim, en hoş ve uzun rüyada

Sende çok yıl yaşayan, sende ölen, sende yatan.

Mihrabat korusu hakkında

İstanbul Anadolu yakasının en güzel korularından biri olan Mihrabat Korusu, Mısırlı Abbas Halim Paşa’nın kızı Rukiye Hanıma yüz görümlüğü olarak hediye edilmiş bir yerdir. Mihrabat korusu yüzlerce yıl boyunca padişahları ağırlamış, saz eğlencelerine gidilmiş ve sanatçılara ilham olmuş bir yerdir. İçerisinde 3km uzunluğunda bir yürüyüş parkuru bulunur. Karşınızda ise mükemmel bir boğaz manzarası bulunuyor. Köprüyü, Ortaköy, Rumelihisarı ve İstinye’yi gördüğünüz enfes bir manzara! Başka neler var neler… İçerisinde kocaman bir çocuk parkı bulunur. Saat kulesi ise ilgi çeken detaylarından biri. Ayrıca yürüyüş parkurunun son kısımlarına doğru amfi tiyatroyu da görebilirsiniz! Korunun otoparkı mevcuttur. Koruda aynı zamanda cafe ve restoran da bulunmaktadır. Boğaz’a karşı enfes bir kahvaltı yapabilir ya da kahve içebilirsiniz. Burada aynı zamanda etkinlik ve organizasyonda yapılmaktadır. 

Giriş ücreti nedir?

Yürüyüş Parkuru

Girişler tamamen ücretsizdir.

Peki burası nerede?

Amfi tiyatro

İstanbul’un Beykoz ilçesine bağlı Kanlıca semtinin tepelerinde bulunur. Yürüyerek yaklaşık 10-15 dakikada tırmanabilirsiniz. 

Mihrabat korusuna nasıl giderim?

Tabii bu sorunun cevabı İstanbul’un neresinden gitmeye çalışacağınıza göre farklılık gösterecektir. Ama size birkaç rota önerisi sunmak isterim. İstinye İskelesinden Kanlıca sahiline direk olarak giden vapurlar bulunmakta! Hafta İçi genelde 20 dakikada bir kalkıyorlar. Çeşitli duraklara da uğruyor. Boğaz havası almak için birebir. Rotayı kontrol etmek için şehir hatlarının Boğaziçi ya da İstinye-Çengelköy rotasını kontrol edebilirsiniz. İkinci seçenek ise Üsküdar’a gitmek ve oradan 15, 15P ya da 15T numaralı otobüslere binmek.

Sağlıcakla kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir