Michelangelo’nun Pietà’sı

   Herkese merhaba! Bugün sanat tarihinin belki de en önemli heykellerinden birini sizinle paylaşmak istedim; Michelangelo’nun Pietà’sı. Bu muazzam eseri ünlü ressam yalnızca 24 yaşında yapmış ve ününe ün katmış. Tam bu noktada güzel bir bilgi vermek istiyorum; Pietà, Michelangelo’nun imzaladığı tek eserdir! Hadi gelin yakından inceleyelim.

   Fransız kardinal için sipariş edilen Pietà heykelinin yapımını üstlenen Michelangelo belki de bu eseri yapacak tek kişidir diyebiliriz. İtalyanca anlamı “merhamet” olan eserin aslında hiç de kolay yapılmadığını söylemek isterim. Carrara mermeri bloğu üzerine yapılan bu şaheser, üç denemede kırılmış ama sonuncu denemesinde nihayet başarıya ulaşmıştır. Yapımı 2 yıl süren eser, Hristiyan dünyasının en önemli olaylardan biri olan İsa’nın çarmıhtan indirildiği anı göstermektedir. Çarmıhtan indirilen İsa’nın ölü bedenini dizlerinin üzerinde taşıyan Meryem’in tuttuğu yas, seyirciye bütün görkemiyle yansıtılmakta. Michelangelo bunu gerçekten başarmış ve bu eseri gören herkesi büyülemiştir. Meryem Ana sağ eliyle oğlunu güçlü şekilde kavramış, sol eliyle de naaşı izleyiciye sunmuş ve saygıya davet etmiştir. Bu olay üzerine yüzlerce tablo, eser, şarkı ve şiirler yazılmıştır, ama en görkemlisinin Mİchelangelo’nun Pietàsı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz!

   Eser, yapımından 200 yıl sonra Vatikan’daki Aziz Petrus Bazilikası’na taşınmıştır. Ne yazık ki eserin başına 1972 yılında çok kötü bir olay geldi. 1972 yılında Macar Lazslo Toth’un çekiçli saldırısına uğradı, 12 çekiç darbesi alan eserde bazı hasarlar meydana geldi tahmin edeceğiniz üzere. Meryem’in sol kolunu ve burnunu kırmanın yanı sıra sol gözüne ve yanağına hasarlar verdi. Bu saldırı sonrası eser restore edilsin mi edilmesin mi diye tartışmalar başladı ve sonunda restore edildi. 10 ay süren restorasyon sonrası eser kurşun geçirmez cam ile çerçevelendi. Umarım bu şaheserin başına bir daha bir şey gelmez 🙂

   Ayrıca güzel bir haberim var. Eseri ve müzesini online olarak rahatlıkla gezebilirsiniz 🙂

Link: St. Peter – VR Tours Bu link üzerinden 7. Yere tıkladığınızda Pietà’yı görebilirsiniz. Sanatla kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir