LE CRUCIFIX AUX ANGES – Charles Le Brun

by:

SANAT/TARİHSon EklenenlerYAŞAM

Herkese merhaba! Bugün sizlere Fransız ressam Charles Le Brun’dan ve onun Louvre Müzesi’nde sergilenen ünlü tablosu ‘Melekler ve Haç’tan bahsedeceğim.

Öncelikle Charles Le Brun kimdir?

1619’da doğan  ve 1690’da ölen Fransız ressamın tabloları genellikle dini içeriklidir. Fransa Kralı 14. Louis’in zamanında oldukça etkili bir rolü vardır. Tabloları genel olarak barok tarzındadır. Peki nedir bu barok tarzı? Barok tarzında boyanmış tablolarda, büyük bir drama vardır. Bu drama zengin, parlak ve derin renkler ile karanlık gölgelerle harmanlanmıştır. Fransız İhtilali sırasında ise ünü en çok zarar gören ressamlardan birisidir. Louvre Müzesi’nde daha birçok eseri bulunmaktadır.

Le Crucifix Aux Anges | Melekler ve Haç

Louvre Müzesini online gezmek isterseniz, bu tabloyu ‘The Body in Movement’ kısmında bulabilirsiniz. Tabloyu incelediğinizde, mavi ve beyaz renklerin odak noktası olduğunu, tam da barok tarzına uygun şekilde, derin ve parlak kullanıldığını görebilirsiniz. Tabloda, İsa’nın son nefesini vermek üzere iken olduğunu ve bacaklarındaki kas gerilimini sanki son bir kurtulma gayesini sergilediğini görebilirsiniz. Gözlerindeki yalvarışı ve etrafındaki meleklerin ona bakışları ise oldukça ilgi çekici.

Psikanalitik İnceleme

Tablonun superego-ego-id üçgeni: 

Öncelikle kısa bir tanımlama yapalım. Superego kuralları ve kalıpları tanımlar. Id bizim arzularımızı tanımlarken, Ego bu ikisi arasındaki dengeyi oluşturur. Tabloya baktığımızda ise tanrıyı İsa’nın bakışlarında görebiliriz ve tanrı kuralları belirleyendir yani superegodur. Tabloda, id’i İsa temsil eder çünkü insan istek ve arzularına göre hareket eden bir varlıktır. Ego, melekler tarafından temsil edilir. Tabloya baktığımızda, meleklerin İsa ve Tanrı arasında bir köprü görevi gördüğünü söyleyebiliriz.

İlişkisel Teori (Relational Theory):

İlişkisel teoriye göre, self (öz, benlik) bağımsızdır. Self’in izin verdikçe, daha çok paylaşırsın. Tabloda meleklerin, İsa’nın farklı self’leri olduğunu söyleyebiliriz. Bağımsız olarak etrafında var olmaları bunu gösteriyor. İsa’nın gözlerindeki ve meleklerin gözlerindeki acı ve hüzün paylaşımı aslında self’in izin verdikçe paylaşabileceğini daha da açık ifade ediyor.

Çok beğendiğim ve derin bulduğum bu tablonun psikanalitik incelemesinin tam haline ulaşmak isterseniz, bizimle iletişime geçebilirsiniz. (Analizi İngilizce olarak bir süre önce yazmıştım)

Sağlıcakla ve sanatla kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir