LAPLAND: KUZEY IŞIKLARI CENNETİ

by:

DÜNYA

Herkese merhaba! Hazır kış mevsimine hazırlanıyorken, eski defterleri karıştırdık ve en çok büyülendiğimiz yerlerden biri olan Lapland’i ve maceralarımızı anlatmaya karar verdik. ❄️🎒

Lapland, Finlandiya’nın en kuzeyinde, kuzey ışıkları dediğimiz “Aurora Lights”ı görme ihtimalinizin çok yüksek olduğu bir yer. Burada geyikleri, husky cinsi köpekleri ve kuzey ışıklarını görebilirsiniz. 

Kuzeyin de Kuzeyi: Kutuplar

Lapland’e geldiğinizde, “North Pole” (Kuzey Kutbu) çizgisini görebilirsiniz. Çizgiyi aştığınız takdirde her yıl Aralık ayında 24 saatlik gece, Haziran Ayında da 24 saatlik gündüz yaşanıyor. Biz gittiğimizde 1 hafta kaldık, son günümüzde gün ışığı yalnızca 45 dk sürdü, o da siz uyanıp duşunuzu alıp evden çıkana kadar geçiyor maalesef 🙂

Santa Claus Evi! 🎅🏽

Ülkemizde “Noel Baba” olarak bilinen Santa Claus’un evi de burada. İçerisinde eşyalar alabileceğimiz züccaciyeci, müze, ve Santa ile fotoğraf çekilmeniz için bir oda var. (Santa Claus gerçek bir insan:)))). Fotoğraf 40 Euro civarındaydı, 4-5 arkadaş çekilince cüzi bir miktara geliyor. Santa’nın evinin yakınlarında görebileceğiniz iglodan oteller var, ayrıca belli bir ücret karşılığında buzdan bir mağara oteli de sizleri bekliyor. 

Kuzey Macerası Aktiviteleri 🎿

Burada yapabileceğiniz bizce eğlenceli olan aktiviteler arasında, kızakla kaymak, kayak yapmak, snowmobiling ve buz pateni var. Kayak için kıyafetler ayrı kiralanıyor, 10 Euro günlük fiyatı. Kayak takımınızı da kayak merkezinde günlük olarak kiralayabilirsiniz, 60 Euro civarında bir ücreti var. Yapmanızı tavsiye edeceğimiz bir diğer eğlenceli aktivite ise “Buzkıran Gemisi”ne binmeniz. Böylelikle Baltik Denizi’nde denize girebilirsiniz:) Eğlenme amaçlı burada gün ışığını yakalarsanız eğer yukarıda bahsettiğimiz şeyleri yapabilirsiniz 🙂 Karanlık olunca disko, bar, pub gibi yerler var, fakat gezebileceğiniz mekan pek yok. Yalnızca hediyelik eşyalar alabileceğiniz bir kaç dükkan var, onlar da şansınıza açık olursa 🙂 Hazır buralara kadar gelmişken, kuzey ışıklarını ve daha bir çok şeyi anlatan, içerisinde hediyelik eşyalar alabileceğiniz ve kafesinde oturabileceğiniz “Arktikum”u gezebilirsiniz. Burası bir müze ve bilim merkezi. 

Laponya’da ne yenir? 🍽️

Yemek olarak Finlandiya’yı Türkiye ile kıyaslarsanız büyük hüsrana uğrarsınız. Fakat burada size önerebileceğimiz bir şey var, o da geyik eti! “Muossi Grilli” denilen küçük mekan çok meşhur, orada geyik etli hamburgeri yemenizi tavsiye ederiz, tabii veganlar için de seçenekler de var. 

Peki biz nerede kaldık? 🏡

Bizler gezi bünyesinde gittiğimiz için 5-7 kişilik gruplar halinde Saariselka’da bulunan ahşap evlerde kaldık. Evlerin adı bölgeden bölgeye değişiyor, bizimkinin adı “Kultarinne”ydi. 

Laponya’ya ulaşım nasıl olur? ✈️ 🚅

İyi güzel de, nasıl gideceğim ben buraya diyenler için üzücü bir haber: Türkiye’den direkt olarak gitmek imkansız, uçuş yok. Biz o dönem Finlandiya’da Erasmus+ yapıyorduk. 4 aylık Joensuu maceramızı Lapland ile sonlandırmak istedik. (Erasmus yazısına aşağıdan bulabilirsiniz.) Joensuu’dan kalkan otobüsler var (üniversite kapsamında). Joensuu-Lapland arası 13 saatlik bir otobüs yolculuğu sonrasında büyülü şehre, Rovaniemi’ye varmış oluyorsunuz. Üniversiteden bağımsız, İstanbul’dan gitmek isteyenler için gidiş de ancak Helsinki aktarmasıyla oluyor. İstanbul’dan Finlandiya’nın başkenti Helsinki’ye, oradan da Rovaniemi uçağına bilet bulabilirsiniz. 

Hayallerinizin gerçekleştiğini gördüğünüz bir gün olsun, sevgiler ✨

One Reply to “LAPLAND: KUZEY IŞIKLARI CENNETİ”

  1. […] Lapland Gezi Rehberi için tıklayınız! […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir