Küçük Kadınlar Kitap Yorumu

by:

KİTAPSon EklenenlerYAŞAM

Herkese merhaba. Bugün Louisa May Alcott’un ünlü kitabı olan Küçük Kadınlar ile geldim. 1868’de yayımlanmış bu kitap günümüzdeki topluma değinmesi ile bence bir baş yapıt. Kısaca yazarın hayatına değinmek ve okurken bir çırpıda bitireceğiniz bu kitabın konusu hakkında daha fazla okumak ister misiniz? Friends dizisinde Rachel ve Joey’in kitap değiştirdiği bölümde Rachel’in Joey’e verdiği bu kitabı oradan da hatırlayabilirsiniz! Gelin detaylara geçelim.

Öncelikle yazımıza Friends sahnesini hatırlayanlar için bir link bırakarak başlamak istiyorum. Ama Küçük Kadınlar’ı okumayı düşünüyorsanız, izlememeniz daha iyi olabilir. Sahne için buraya tıklayabilirsiniz.

Louisa May Alcott kimdir?

1832 ve 1888 yılları arasında yaşamış Amerikan kısa hikaye yazarı, şair ve en ünlü romanı Küçük Kadınlar ile bilinen ünlü bir yazar. Çocukluğu Emerson ve Thoreau gibi düşünürlerin arasında geçmiştir. Ailesine yardım etmek amacıyla ısmarlama hikayeler yazarak bu dünyaya adım atan Alcott, daha sonrasında ünlü bir yazar oldu.

Küçük Kadınlar konusu

4 kız kardeşin, Jo, Meg, Beth, Amy’nin hayatlarının etrafında dönen bir hikaye. Amerikan İç Savaşı zamanında ayakta kalmaya çalışan bir aile tablosu çizerler bize. Babaları savaştadır ve kendileri de evde yoksulluk çekmektedirler. Hepsinin ortak amacı iyi birer insan olmaktır ama hepsinin iyi insan olma yolundaki tercihleri ve o yola ulaşma biçimleri farklıdır.

Toplumsal cinsiyet normlarına oldukça fazla değinen bu kitap, geleneksel rolleri kabul etmeyen küçük kadınları anlatır. Kadın-erkek eşitsizliğinden, kimin nasıl davranması gerektiğine kadar belirlenmiş toplumsal normlarla savaşan ve bu rolleri benimsemiş kardeşler arasındaki farkları da gözler önüne sermektedir.

4 kız kardeşin, birbirinden farklı kişilikleri ve hayata bakış açılarıyla aslında bize çok yakın olduğumuz ve aynı evde büyüdüğümüz insanlarla ne kadar farklı bakış açıları benimseyebileceğimizi gösterir.

Bu romanı toplumsal cinsiyet rollerini eleştirmesinden ve kişilik farklılıklarını bu kadar iyi özetlemesinden dolayı oldukça çok sevdim. En fazla bir hafta içinde bitireceğinizi düşünüyorum! (O da eğer yoğunsanız.)

Hepinize iyi okumalar dilerim.

Kitap önerilerimiz için buraya tıklayabilirsiniz.

Siz bu kitabı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir