Koronavirüs ve İzolasyon Stresi: 6 Öneri

by:

Son EklenenlerYAŞAMYAŞAM ŞEKLİ

Herkese merhaba! Koronavirüs şu anda hepimizin hayatının odak noktalarından biri. Mart ayından beri hayatlarımızın ortasında duran ve sürekli bir belirsizlik yaşamamıza neden olan bir konu. Hali hazırda vakalarda artmışken stresimiz gün geçtikçe artmakta. Peki bu stresle şimdi ne yapmalı? Evde izolasyonu nasıl daha etkili ve stressiz bir hale getirebiliriz? Bunun için önerilerimiz var mı? Elbette var! O zaman gelin detaylara beraber bakalım! 

Koronavirüs son durumu pek içler açıcı olmasa da hayatımıza devam etmeliyiz. Peki bunun getirdiği stresle nasıl baş edebiliriz? Nasıl daha stressiz bir karantina yaşayabiliriz? Cevaplara bakalım!

Öneri 1: Sosyal medya kullanımını azaltın.

Evde olduğumuz için sosyal medyada geçirdiğimiz süre daha da arttı. Eskisinden daha çok sosyal medyada geziyor olabiliriz ya da bazen ne ara sosyal medyada gezmeye başladığımızı bile fark etmiyor olabiliriz! Buna dikkat! En iyi yöntemlerden biri telefonun sesini sadece aramalar için açıp, sizden uzak bir noktaya koymanız. Yani telefonu elinize alabilmeniz için ya biri aramalı ya da cidden o noktaya yürümelisiniz! Belki de 3 adımlık bir mesafe bile olabilir bu. Ama bu 3 adımı atarken belki de yapacağınız şeyin farkına varabilirsiniz!

Öneri 2: Ev içindeki ilişkilerde kaliteli zaman geçirmek.

İzolasyon ile beraber ev içinde geçirdiğimiz süre arttı. Evde yaşadığımız kişilerle girdiğimiz etkileşim de doğal olarak arttı. Ev içinde kaliteli zaman geçirmek aslında beraber yapabileceğiniz şeyleri arttırmaktan geçer. Ortak alanlarınızı keşfedin.

Öneri 3: Rutin oluşturun.

Eskiden işe ya da okula giderken, gün içinde gerçekleştirdiğimiz belli rutinlerimiz daha çoktu. Evde olmakla beraber aslında yeni bir rutine geçmemiz gerekti. Kendinize yeni bir rutin oluşturun. Gününüzü planlamayı deneyin. To-do list – yapılacaklar listesi – yapmak belki de size daha iyi gelecek ve sizi daha motive hissettirecektir. 

Öneri 4: Evde olmanın avantajlarına odaklanın.

Kaç kere keşke evde olsaydım da bunu yapabilseydim dediniz? Kaç kere evde olsaydım bunu kesin denerdim dediniz? Ertelediğiniz şeyleri denemenin sırası gelmedi mi?

Öneri 5: Kendinize zaman ayırın.

Koronavirüs dolayısıyla izolasyonda olmak yani evde olmak ile kendinize zaman ayırmak aynı şey değil. Çünkü artık işimiz de okulumuzda evde. Dolayısıyla bunlara harcadığınız sürenin yanında, kendinize de zaman ayırmayı ihmal etmeyin! Kendinizle iddiaya bile girebilirsiniz. Mesela müzik dinlemeyi mi seviyorsunuz? Kendinize deyin ki, bugün 20 dakika sadece müzik dinleyeceğim. Kitap okumayı mı seviyorsunuz? Kendinize deyin ki bugün en az 15 sayfa kitap okuyacağım.

Öneri 6: İhtiyacınız varsa online terapi/destek alın.

Koronavirüs döneminde kendimizi daha farklı hissediyor olabiliriz. Her şey bize çığrından çıkmış gibi gelebilir. Online terapi ya da destek her zaman alabilirsiniz! 

Esenlikle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir