Köpek Kalbi Kitap Yorumu

by:

KİTAPSon EklenenlerYAŞAM

   Herkese merhaba! Bugün sizlere Rus edebiyatından ve klasik eserler arasında sayılan bir kitap ile geldim. Bugünkü eserimiz rus edebiyatının ünlü hiciv ustası Mihail Afanasyeviç Bulgakov’un “Köpek Kalbi” adlı kitabı. Öncelikle yazarımız hakkında biraz bilgi vermek isterim. 1891 doğumlu olan yazarımız Tıp Fakültesi mezunudur. Çeşitli öykü denemeleri yaptıktan sonra, bürokrasi yergileri ve yine yazdığı hicivler ile adından söz ettirmeye başlamıştır. Bazı eserlerini oyunlaştırmakla birlikte çoğunlukla oynatılması yasaklanmıştır. Ancak Stalin’in katkıları ile Sovyet Rusya dönemde yazarımızın hem eserleri hem oyunları oynatılmaya başlanmıştır. Fakat, yaptığı hicivler ve Sovyet yaşam tarzına olan sert eleştirileri, yönetim tarafının canını sıkmıştır. 1930 yıllarında eserleri tamamen yasaklanmaya başlanmış ve ölümüne dek hem edebiyat çevreleri hem Sovyet siyasetçiler tarafından dışlanmıştır. Tüm bunlara rağmen yine de başyapıt niteliğinde ürünler vermiştir. Bir klasik olan Köpek Kalbi kitabı da onlardan biridir. Sovyet yaşam tarzını ve yüksek zümrede kendine yer bulan Komünist yöneticilere ağır eleştirinin yapıldığı bir kara mizah kitabıdır ayrıca. Gelin kitabı biraz daha inceleyelim.

   Bolşevik devrimi ve Sovyet yaşam tarzını eleştiren eserimiz, bir doktor ile bir köpeğin karşılaşmasıdır aslında. Başarılı bir doktor olan Profesör Filipoviç, bir gün sokakta aç ve üşüyen bir Şarik (sokak rus köpeği) bulmaktadır. Köpeğimizi besledikten sonra evine götürmektedir. Aslında köpeğimiz burada devrim öncesi halk, doktorumuz ise Sovyet rejimdir. Doktorumuzun köpeği evine götürmesinin bir amacı vardır; o da bir ameliyat. Ameliyat ile birlikte köpeği bir insana dönüştürmek. Aslında Bolşevik Devrimini temsil eden bu ameliyat başarılı olmaktadır. Ama iki ayağının üstünde durmayan başlayan köpeğimiz arsız, yüzsüz ve şehvet düşkünü bir insana dönüşür. Zamanla profesörün hayatını cehenneme çevirmekle birlikte, kendisine Sovyet bürokrasisinde bir yer bulmaktadır. Profesör dünyayı değiştireceğini düşündüğü bir buluş yaptığını düşünse de, yaptığı tek şey aslında kendi yaşam alanını yok etmesi ve hayatını adeta bir zindana dönüştürmesidir.

   Kara Mizah kategorisine giren kitabımız hala çok fazla satılmakta ve okunmaktadır. Ben kitabı Can Yayınları’ndan Rusça aslından çeviren Mustafa Kemal Yılmaz’dan okudum. 132 sayfa olan kitabımız kesinlikle bir oturuşta bitecek bir kitap. Ben şahsen öyle yaptım ve yakın çevreme de hep tavsiye ettim. 

   Keyifli Okumalar! 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir