Koleksiyonculuk

Herkese merhaba! Bugün size belki de en sevdiğim hobimden bahsedeceğim! KOLEKSİYONCULUK. Koleksiyonculuk bir tutkudur. Sabır ve özen isteyen bir hobidir. Aynı zamanda bir sanattır. 

Koleksiyonculuk her şeyden önce bilinçli bir hobidir. Toplanılan şeylerle bir bütün oluşturarak sanat yapma eylemidir. Bizde uyandırdığı hisler tamamen farklıdır. Birçok çeşidi vardır; pul, para, oyuncak vs. Benim için ise koleksiyonunu yaptığım şey kar küresidir. Kar küresine gelmeden önce aslında ben gittiğim yerlerin fişlerini, müze biletlerini, sinema,tiyatro, tren gibi bende hatırası olan şeyleri saklayan biriyimdir. Odamda bir kutum ve içinde ortaokuldan bu yana, bende anı olarak kalmasını istediğim şeyleri tutarım. Arada bir açıp bakarım ve bu beni mutlu hissettirir. Arkadaşlarımla ve ailemle olan anılarımın dışında ilk defa bulunduğum projelerinde ufak tefek notlar saklarım. Onları okudukça sanki o günki gibi heyecanlanırım. Bu anı saklamam, gezmeye başladıkça şehirlerden de anı saklama isteğime dönüştü. Böyle bilet tarzı değil de, daha çok odamda hem bana o günleri hatırlatacak, hem de dekorasyon amaçlı kullanabileceğim objelere yönelmek oldu ve benim tercihim kar küresiydi. 

Öncelikle, koleksiyonculukta obje seçerken, dikkatli olmakta fayda var. Eğer benim gibi öğrenci iseniz kar küresinden daha ucuz şeylere bile yönelebilirsiniz. Çünkü ben başladığımda 10-15 tl olan kar küreleri şu an 40-60 tl arasında değişiyor. Eğer sizde, gezdiğim yerlerden bir anı kalsın derseniz, kar küresi biraz pahalı kaçabiliyor. Özellikle yurtdışı için. Yurtdışı gezilerinde bu kar kürelerini edinmek bir öğrenci için oldukça pahalı. Odamda bulunan en pahalı kar küresi 2019 Kasım’da Kopenhag’tan aldığım. Belki de aralarında en ufağı ama en pahalısı…Bir kar küresine 10 euro verirken için sızlamadı değil…

Sonrasında ise azimli olmanız gerekmekte. Mesela benim en çok kullandığım teknik, gittiğim yerlerde ilk dakikadan itibaren hediyelik eşya dükkanlarındaki fiyatları aklıma not etmek. Şehri gezerken 10 saniyenizi ayırıp, dükkanlardaki fiyatlara göz atabilirsiniz. Bu sayede, daha hoşunuza gideni ve uygun fiyatlısını alabiliriniz. Eğer bir şehri gezmeye gittiyseniz, koleksiyonunu yaptığınız objeyi ilk günden almanızı öneririm. Daha sonra karmaşa ve yorgunluk arasında kaybolabiliyor.

Çok sevdiğim bu hobinin bana anılarımı ve o anların hislerini hatırlatması oldukça güzel bir duygu. Odanızın dekorasyonuna ise başka bir güzellik katıyor. 

Koleksiyoncu olmak için yapılması gerekenler:

1- Neden koleksiyonculuk yapmak istiyorsun? Buna karar ver.

2- Eşyanı seç.

3- Seçtiğin andan itibaren ilk koleksiyon eşyanı edinmek için fırsatları kovala.

4- Odanda ya da evinde görebileceğin bir yere koy.

5- Topladıkça aslında bütünlüğün bir sanat oluşturduğuna inan ve seni mutlu eden şeyin peşinden koşmaya devam et!

Sağlıcakla kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir