Klasik Günlükler Out: Art Journal In!

Herkese merhaba! Bugünkü yazımızda yeni yeni popülerleşen art journal hobisinden bahsedeceğim. 

Art Journal, ben kısaca AJ diyeceğim, aslında bir günlük tutma şekli. Türkçesini “Sanat Günlüğü” olarak düşünebiliriz. Adından da anlaşılacağı üzere burada klasik günlük tutma anlayışından uzak, sizleri “sanat” bekliyor. Yani, günlüğe başlarken “Sevgili günlük, bugün…..…..” diye bir şey yok 🙂 Daha çok resim çizmeyi sevenler, illüstratörler, görsel sanatçılar, dövmeciler ve tasarımcıların tercih ettiği bir günlük bu. 

Art Journal’ı yapmak için dilerseniz önce malzemelere geçelim!

Ne malzemesi? Etrafınızdaki her şey sizin malzemeniz! 

Tabii içine çizmek, yapıştırmak ve yazmak için çizgisiz defter/ajanda, renkli kalem ve yapıştırıcı sahibi olmayı unutmayın! 

Örneğin, Danimarka’ya gittiniz. Karşınızda renk renk evler… Balat gibi! O anı ölümsüzleştirmek için perspektif çizim yapabilirsiniz. O evleri çizdiniz… Yanına Danimarka biletinizi yapıştırmak ve içtiğiniz şarabı çizmek istemez misiniz? Onları renk renk boyamak ve sanatınız ile hatıralarınızı ölümsüzleştirmek istemez misiniz? 

Ben bu fikre bayıldım! Ama ben biraz daha aksiyon aradım ve defteri bile kendim yapmak istedim. A4 kağıtlarını yatay tutup ortadan ikiye katladım. Aynı şekilde defterin kapağı görevini görsün diye karton aldım. Kartonu da katladım tabii. Şimdilik içi boş, doldurmak için sabırsızlanıyorum! Üstüne çeşitli stickerlar, sözler, resimler yapıştırmak istiyorum. Başka ne yapılabilir? Çizim konusuna gelirsek, perspektif çizemem ama bana o istediğim günü hatırlatacak minik eşyaları çizebilirim diye düşünüyorum. Polaroid makineden çıkma fotoğraflarla harika bir defter olabilir bence! 

Sizlere yol göstermesi açısından birkaç fotoğraf bırakmak istedim:

Ne dersiniz? Hoşunuza gitti mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir