Kitap Hırsızı Kitap Yorumu

by:

KİTAPSon EklenenlerYAŞAM

Herkese merhaba! Bugün sizlere beni derinden etkilemiş olan bir kitap yorumu ile geldim. Bence kitap önerileri arasında baş sıralara alabileceğimiz bir roman. Okunması gereken kitaplar listenize kesinlikle girmeli. Bir çocuğun gözünden yazılmış bu kitap sizi derinden sarsacaktır. Oldukça kalın bir kitap olmasına rağmen hikayesi ile sizi o kadar etkileyecektir ki, 3 günde bitirebilirsiniz. Gelin o zaman detaylara beraber bakalım!

Kitap Hakkında

Avustralyalı yazar Markus Zusak tarafından yazılmış bir romandır. 2. Dünya Savaşını ele alan Zusak, kitabı bütün kitaplardan farklı bir şekilde kurgulamıştır. Kitap o zamanlardaki insanların günlük yaşantılarını küçük bir kız çocuğu üzerinden kurguluyor. Kitap hırsızı olan Liesel Meminger, Himmel sokağında bir çift tarafından evlatlık alınır. Ailesi tarafından eve alınan bir sığınmacı olan Max’tan okuma ve yazma öğrenir. Kitaplarla arasında sıkı bir bağ geliştirir. Peki 2. Dünya savaşı sırasında kitapları nereden bulacaktır? Orasını okuyunca öğrenin o zaman! 

Max bir yahudidir ve evden dışarı çıkması mümkün değildir. Yakalanırsa kamplara gönderilecektir. O yüzden Liesel Max’a havanın nasıl olduğunu anlatır. Dışarıyı, ağaçları… O kadar hüzünlenirsiniz ki okurken ama elinizden de bir türlü bırakamazsınız. 

Sokaklarda Yahudilerin uzun mesafelerce yürütülmesi mi, askerler tarafından dövülmesi mi, içecek yiyecek hiçbir şey verilmemesi mi, evlere düşen bombalar ve cezalar mı… Alman tarihi meraklılarına farklı bir bakış açısı kazandıracaktır.

Tarihe merakınız olmadan da okuyabilirsiniz! Kitap bir çocuğun üzerinden ilerlemesi ile sizi kendine bağlayacaktır. 

Kitabı oldukça beğendim. 3 günde gece gündüz okuyarak ya şimdi ne olacak diyerek bitirdim. Küçük bir çocuğun yaşadıkları, anlamlandıramayaşı, ona yüklenen zorunluluklar ve yasalar, onun hayal gücünü kullanmaya çalışması… Nazi baskısı, savaş, uluslar… Bu kitapta neler neler yok ki! En çokta sevginin gücü var! 

Son olarak bu kitabın bir filmi de olduğunu söyleyerek bitirelim!

Diğer film önerilerimiz için buraya tıklayabilirsiniz.

Hepinize iyi okumalar dilerim!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir