Kemanı Ağlatan Adam: Farid Farjad

by:

SANAT/TARİHSon EklenenlerYAŞAM

Herkese merhaba. Keman severler aramızda mı? Keman sesi sevmem diyorsanız dahi seveceğinize garanti veriyorum! Size keman denilince akla gelen en ünlü isimlerden biriyle geldim: Farid Farjad. Diğer bir adıyla Kemanı Ağlatan Adam. Siz hiç Fikrimin İnce Gülü’nü Farid Farjad’tan dinlediniz mi? ya da Ayrılık? O zaman Farid Farjad’ın hayatına bir göz atarken, arka planda Youtube’dan Farid Farjad Fikrimin İnce Gülü ya da Ayrılık açalım.

Farid Farjad – Fikrimin İnce Gülü için buraya da tıklayabilirsiniz.

Farid Farjad – Ayrılık için buraya da tıklayabilirsiniz.

Farid Farjad kimdir?

Dünyanın en iyi keman virtüözlerinden biri olarak kabul edilen Farjad, 1938 yılında Tarhan’da doğmuştur. 8 yaşından beri keman çalmaktadır. Tahran Müzik Konservatuarında master yapan Tarhan, Tarhan Senfoni Orkestrası’nda yer almıştır. Fars Halk Müziği ile Klasik Batı Müziği arasında köprüler inşa etmiştir.

Güzel insan aramak ile ‘insandaki güzelliği’ aramak arasında derin bir fark vardır.

Farıd farjad

İran İslam Devleti olmadan önce ayrılıp, Amerika’ya yerleşmiştir. Fakat kendisini hiçbir zaman Amerikalı olarak nitelendirmemiştir. Hep İranlı ya da Fars olduğunu söylemiştir.

Devrimden sonra İran’da müziğin yasaklanması ile beraber Farid Farjad dahil birçok sanatçı ülkeye geri dönememiştir.

Hiçbir tabela yazmaz, mutluluğa kaç kilometre kaldığını. Ama yine de yola çıkmak lazım.

farıd farjad

Türkiye’de yaşamak istediğini söylemiştir. Bu yüzden Türk parçalarını çalmayı oldukça benimsemiştir. Bir röportajda kendisine çalmayı en çok sevdiği Türk şarkısı sorulduğunda, Sarı Gelin cevabını vermiştir.

Farid Farjad – Sarı Gelin için buraya tıklayabilirsiniz.

Türkiye’nin özgürlük peşinde olan İranlılara (Mevlana, Rumi vs.) sahip çıkması yönünden Türkiye’yi kendi evi/kendini ait hissettiği yer olarak değerlendirmektedir.

82 yaşında olan sanatçıyı bir gün dinleyebilmek umuduyla…

Anket Zamanı

Bu yazıda linkini eklediğimiz üç şarkı arasından en çok hangisi sizi etkiledi? Yorumlara bekliyoruz!

Fikrimin İnce Gülü mü?

Ayrılık mı?

Sarı Gelin mi?

Beni en derinden etkileyen her zaman Ayrılık olmuştur. Çalarken zamanında ülkesinden göç etmek zorunda kalmış ama asla geri dönememiş ve o hasretle tutuşan biri belirir gözlerimde. Dinlerken o Ayrılık’ı yaşayabilirsiniz.

Yorumlarınızı bekliyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir