Johannes Vermeer Başyapıtı: İnci Küpeli Kız

Bugün, sizlere hepimizin aşina olduğu, reklamlarda bile gördüğümüz Johannes Vermeer’in ünlü tablosu İnci Küpeli Kız’ı anlatmak istedik. 

Asıl adı “Türbanlı Kız (The Girl with a Turban)” olmasına rağmen, 20. Yüzyılın ikinci yarısından sonra “İnci Küpeli Kız (The Girl with a Pearl Earring)” adını almış. Resmin önemini vurgulamak için “Kuzeyin Mona Lisa’sı”, “Hollandalı Mona Lisa” ya da “Hollanda’nın Mona Lisa’sı” olarak sanat dünyasında benzerliği vurgulanıyor.

Vermeer’in bu eserinin bu kadar cazip olmasındaki başlıca sebep, portresinin yapıldığı kadının kim olduğunun bilinmemesi. Modelin kimliğine dair kesin bir bilgi olmamakla birlikte, çeşitli iddialar var. Bazıları modelin Vermeer’in hizmetçisi olduğunu, bazıları kızı Maria olabileceğini söylüyor. Patronunun kızı Magdalena olabileceği de söylentiler arasında. Edindiğimiz bilgilere göre, Vermeer, babasını 20 yaşında kaybetmiş ve 11 çocuğu ile birlikte iş güveysi bir hayat yaşamış. Bizce, Vermeer’in yaşadığı fakir denebilecek hayatında, hizmetçisinin olması hayli bir düşük ihtimal. Vermeer ailesinin maddi durumunu göz önünde bulundurarak, kızının inci küpe takabileceğini de düşünmüyoruz, tabii eğer patrondan bir jest değilse 🙂  Modelin kimliği hakkında birçok fikir yürütülebilir ancak doğruluğundan sanırım hiçbir zaman emin olamayacağız 🙁

Resmi dikkatlice incelediğinizde modelin direkt size baktığını fark edeceksiniz, bizce resmin can alıcı noktası da bu. Vermeer resimlerinde mavi ve kese kağıdı renklerini kullanmayı çok seviyor, bu resminde de eşarbın mavisi ile kıyafetindeki ve eşarbındaki kese kağıdı tonları gözümüzden kaçmadı! 

Bir sonraki resimde buluşuncaya dek hoşçakalın, sanatı hiç bırakmayın! 

Kaynak: Umberto Arte ile Sanat 2: Sanatcilar – Resim Incelemeleri – Mitoloji

Kaynak: İNCİ KÜPELİ KIZ “GIRL WITH A PEARL EARRING” – VERMEER

Kaynak: İnci Küpeli Kız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir