James Tissot’tan “Veda Ederken”

Merhaba! Bugün sizlere aslında hakkında çok da fazla bilgi bulunamayan ama insanı (en azından beni) düşündürdüğü için son derece ilgimi çeken bir tablo ile geldim: Vedalar/Veda Ederken.

İngilizcesi “The Farewell” olan tablomuz 1871 yılında doğan Fransız ressam James Tissot tarafından yapıldı. Ressamımız James Tissot Fransız olsa da hayatının büyük bir kısmını da İngiltere’de geçirdiğini söylemekte yarar var, nedenini aşağıda göreceksiniz 🙂 James Tissot, şık giyinimli kadınların gündelik hallerini yansıttığı resimlerle ve İncil’deki karakterler ile olayları çizerek ünlendi ve bu yüzden kendisine Genre Painter, yani “Tür Ressamı” deniyor. Şimdi sizlerle önce resmi ve daha sonra kendi incelememi paylaşacağım.

James Tissot, Vedalar, 1871

Demir parmaklıkla aralarına mesafe konmuş genç çiftimiz sanki birbirine veda ediyor gibi, değil mi? Fakat parmaklıklar aşklarını gösteriş tarzına, yani el ele tutuşmalarına engel olamamış! Yüzünden üzüntüsünü hissettiğimiz kadın başını eğerken, adam sanki “Ne olur bir şey de” diye bakıyor. Fakat bir şek fark ettiniz mi? Resme dikkatle baktığınızda kadının elbisesinin bel kısmından sarkan bir makas var! Bu size ne ifade ediyor? Belki adamla bağını koparmanın bir sembolüdür? Ya da şık giyimine ve özenle seçilmiş eldivenlerine baktığımızda bir terzi olduğunu düşünebiliriz. Ben, her ikisine de bir gönderme olduğunu düşünüyorum, 1 taşla 2 kuş 🙂 Ayrılmak üzere olduklarını düşünmeme sebep olan bir diğer unsur ise sol alt köşede görünen cansız ve solmuş yapraklar. Eğer öyleyse, bu ayrılık tıpkı mevsimler gibi gelip geçici yani dönemsel bir şey mi yoksa ebedi mi? Daha önce de belirttiğim gibi, şık giyinimli kadınları günlük hayatlarında çizme konusunda başarılı olan James Tissot, genellikle resimlerdeki figürler ile etrafındakilerin hikâyeyi çözmesini istermiş. Burada da bunu makas ve yaprak ile (en azından benim gördüğüm kadarıyla) harika bir şekilde başarmış. Fransız ressamımız bu tabloyu Paris’ten Londra’ya taşındıktan kısa bir süre sonra yapsa da Viktorya Dönemi (Victorian Era) yaşam tarzını muazzam yansıtmış. Peki sizlere son sorum; Sanatçımızın kendi hayatında taşınması, resmin ayrılıkla bir ilgisi olduğunu da gösterir mi?

Resim incelememizin sonuna geldik ama ne düşündüğünüzü gerçekten çok merak ediyorum!

Sanatla kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir