Stockholm Gezi Yazısı 🇸🇪

by:

DÜNYASon Eklenenler

Merhaba! Uzun zaman oldu Dünya kategorisinde yazı yayınlayamadık. İşler güçler ve olan bilgilerimizi toparlamak & yazıya dökmek derken, araya zaman girdi ama bomba gibi bir ülke ile geldim: İsveç ve özellikle başkenti Stockholm!

Ben İsveç’e Finlandiya’dan gemi ile geçmiştim; yatılı olarak, yemek dahil ve yalnıza 5 Euro! O günleri inanılmaz özlüyorum tabi ama Stockholm’ü sevdiğim pek söylenemez… Büyük şehir olmasının verdiği kalabalık (tabii İstanbul’la kıyaslayınca komik kalıyor ve ben o zamanlar Finlandiya’da 5 aydır küçük bir kasabada yaşıyordum, bu yüzden bana kalabalık gelmişti), karanlık ve koşuşturma havası beni inanılmaz yordu. 5-6 arkadaş gittik ve hiçbirimiz kente bayılmadık, aralarında en sevmeyenlerden biri de bendim hatta :/ Öyleyse gelin önce İsveç’i tanıyalım, sonra Stockholm’de neler yapılmalı, nerelere gidilmeli bir bakalım.

İsveç Hakkında Kısa Bilgiler

Öncelikle İsveç’in konumundan bahsedelim. İsveç, Kuzey Avrupa’nın İskandinavya yarımadasında yer alan bir ülkedir. En büyük kenti Stockholm olmakla birlikte, aynı zamanda ülkenin başkentidir. İsveç, 1995 yılından beri Avrupa Birliği ülkesidir ve ekonomik düzey bakımından da çok gelişmiştir. Jeopolitik konumuyla yakın ülkelerine nazaran sıcak sayılabilecek ve 4 mevsimin görüldüğü bir ülke olsa da, açıkçası bana sıcak gelmedi 🙂 Soğuğu ve karanlık havası insanın enerjisini emiyor. Ben kış mevsiminde oradaydım, termometrelerin -40’ı gösterdiği zamanlar bile oluyor tabii ama göstermediği halde ciddi soğuktu 🙂 Ayrıca, herkesin görmek istediği ve deneyimleyenlerin bile tekrar tekrar görmek istediği Aurora Lights, yani Kuzey Işıkları da İsveç’ten rahatlıkla görülebilir, bunun için en uygun zaman Kasım-Mart ayları arası.

İsveç’te Hangi Dil Konuşulur?

Resmi dili İsveççe’dir fakat İsveç Finleri sayesinde Fince de 2. dilleri sayılabilir. İsveççe Fince ile yakın bir dil, fakat 1 dönem Fince almama rağmen iki dile de aşina olamadım bir türlü! Ama Türkler için öğrenmesi bir nebze kolay, gramer olarak çok büyük benzerlikler var 🙂

İsveç Kültürü

Tüm nordik ülkelerde olduğu gibi burada da gelişmişlik düzeyi çok yüksek ve kadın-erkek eşitliği, düşünce ve ifade özgürlüğü, ve “personal space” denilen “kişisel alan”a da çok önem veriliyor. Ayrıca komik gelecek ama aynı Finler gibi İsveçliler de aşırı utangaçlar ve asla konuşma başlatmazlar… Toplu taşımalarda konuşmak, yer vermek, hatta yan yana oturmak bile çok garip. Eğer otobüstde yanınız boş ise gelip oturmazlar, ayakta beklerler; bir İstanbullu olarak ne kadar garip karşıladığımı tahmin edenleriniz olacaktır 🙂 Dakikliğe önem verirler ve verilen sözlerin ciddiyetine ve bunları yerine getirmeye çok dikkat ederler. Şöyle bir konuşma aşırı mümkün:

-Bir gün kahve içelim!

+Hangi gün?

Yani siz kibarlık diye teklif etmiş olabilirsiniz, fakat onlarda öyle işlemiyor!

İsveç Yemek Kültürü

Diğer İskandinav ülkeleri gibi burada da balık ve patates tüketimi bir hayli fazla. Çok üzgünüm ama baharat kültürü asla yok ve aşırı lezzetsiz yemekleri var 🙁 Çoğumuzun IKEA’dan aşina olduğu İsveç Köftesi, kızılcık reçeli, ve sosyal medyada konu olmuş meşhur balık yemeği Surströmming. (Eğer gülmek ve aynı zamanda bu yemek hakkında bir fikriniz olsun isterseniz: En Kötü Kokulu Balık) Ayrıca, yine Kuzey Avrupa’nın en meşhur noel içeceği, akollü ve alkolsüz bulacabileceğiniz Glögi! Sevmeyenine rastalamadım, benden söylemesi!

STOCKHOLM’DE NEREYİ GEZMELİ?

Gamla Stan

İngilizcesi “Old Town” olarak bilinen Gamla Stan, şehrin en eski binalarının bulunduğu ve adeta tarih kokan kısmı. İlk olarak 13. Yüzyılda yapıldığı kabul edilse de, şu an oradaki yapıların çoğu 17. Ve 18. Yüzyıldan kalma, yani çok geniş geçmişe sahip… Gamla Stan’daki ilk yapı ayrıca şehrin eski ve yeni kısmı arasında bir bağlantıdır. Burayı baz alarak gezmeye başlayabilirsiniz. Burada Stortorget dediğimiz genişçe bir meydan var fakat maalesef çok üzücü bir hikayeyle anılıyor… Hikayeyi özetleyecek olursam: II. Christian burada İsveç’in önde gelen kişilerinden 80 tanesini öldürmüş ve kellelerini gömmüş. İsveç Katliamı olarak tarih kitaplarında yerini alıyor… Ayrıca bu kısımda yerler hep arnavut kaldırımlı, taşlar böyleyken yürümek baya bir zor, aklınızda bulunsun. Bir küçük de gözlemimi söyleyeyim, ikinci fotoğrafta tam belli değil ama bazı sokaklar o kadar dar ki… Hem dar sokaklar hem tehlikeli taşlar benim gibi sakarlar için yürümeyi pek elverişli kılmıyor maalesef 🙂

The Royal Palace Stockholm

Burası da turistlerin önünde fotoğraf çekmeye bayıldığı “Stockholm (Kraliyet) Sarayı”. İsveç hükümdarının resmi ikametgahı ve ana kraliyet sarayıdır. Sarayın dışında silahlı korumalar görebilirsiniz, bu kişiler İsveç Silahlı Kuvvetleri mensuplarından “kraliyet muhafızları” olarak biliniyor. Ama, bizim saraylarımızla kıyaslarsanız üzülürsünüz. Benim gördüğüm kadarıyla 2-3 asker falan var ve hiç hayal ettiğim “muhafız” tiplemesini görmedim. Kafamda neler canlandırmıştım oysa ki!

Storkyrkan

Burası da Aziz Nicolas Kilisesi. Dışı ayrı içi ayrı görkemli… Hemen Kraliyet Sarayı’nın yanında bulunuyor ve 13.yüzyılda inşa edilmiş! 13! Dışarıdan çok beğeneceksiniz ama sakın “içine girmeme gerek yok” demeyin, onca kilise gezdim, bu beni en büyüleyenler arasında, net!

Kuvasatoa kesäretkeltämme - Sassi sukuyhdistys ry.
The Stockholm Cathedral (Storkyrkan) | Kingdom of sweden, Sacred places,  Stockholm sweden

Bu yazımızın sonuna geldik, yeniden oralara gidebilmek ve özgürce, maskesiz dolaşabilmek dileğiyle!

One Reply to “Stockholm Gezi Yazısı 🇸🇪”

  1. […] Stockholm Gezi Rehberi için tıklayınız! […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir