İstanbul’daki Fransa: Bistrot Français

by:

MEKANSon Eklenenler

Merhaba! Yeni yerler görmek, yeni lezzetler tatmak mı istiyorsunuz? Koronavirüs var, yurtdışına çıkmam mı diyorsunuz? “Fransa’ya gitmek istiyorum fakat göze alamam” mı diyorsunuz? Öyleyse Fransa sizin ayağınıza gelsin! 

Bugün sizlere yeni keşfettiğimiz fakat İstanbul’a gelen herkesin, yoldan geçen herhangi bir İstanbullu’nun hayatında en az 1 kez buranın önünden geçtiği bir mekanla geldik! İddiamız büyük, sorun görün 🙂 Mekanın adı: Bistrot Français. 

Şehrin ve kalabalığın tam ortasında olmasına rağmen, içeri girdiğinizde tüm hengameden uzak, sıcak ve samimi ortamıyla sizleri etkisi altına alan, tekrar tekrar gitmekten pişmanlık duymayacağınız bir mekan burası.

Burasız Fransız Kültür Merkezi’nin içerisinde, Fransız Konsolosluğu’nun ana girişinden geçerek buraya giriş yapabilirsiniz. Girmek için kimlik bırakıyorsunuz, size ziyaretçi kartı gibi bir şey veriliyor. Çıkışa kadar kart sizde, kimlik onlarda. Daha sonra sizleri, dışarıda oturabileceğiniz masalar karşılıyor; sigara içmek serbest. Erken saatte gitmezseniz dışarıda yer bulmak zor, ama içerisi bomboş ve yeterince ferah. Menüsü çok zengin, alkollü/alkolsüz içecekler, tatlılar, sıcak/soğuk kahveler, yemekler gırla. Eminiz damak zevkinize uygun bir şeyler bulabilirsiniz. Burası Fransa toprakları, euroyu düşününce fiyatlar uçuk kaçıktır diye düşünmeyin. Normal bir kafede ne kadarsa aşağı yukarı burada da öyle. Sizleri bir sürprizin beklemediğini önceden belirtmek istedik.

Biz gittiğimizde alt katında sergi vardı; girişi ücretsiz, zaten minik çaplı bir sergiydi. Kahvenizi yudumlarken camdan İstanbul’un tüm yoğunluğunu görmenize rağmen, ses sedadan uzak, eşsiz ambiyansıyla sizleri bekleyen Français Bistrot’u ziyaret ederseniz lütfen yorum yazın. 

İyi gezmeler! 😎

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir