İstanbul’da nereye gidilir? Kuzguncuk Gezi Rehberi

by:

Son EklenenlerTÜRKİYE

Herkese merhaba! Bugün sizlere İstanbul’un en güzel semtlerinden biri olan Kuzguncuk’tan bahsedeceğiz. 

Kuzguncuk gerek tarihi yapısıyla, gerek arnavut taşlı kaldırımlarıyla ve gerekse mahalle kültürüyle bizi eski zamanlara götürebilecek bir semt. Bu semte aslında ‘Kedili Semt’ bile diyebiliriz. Çünkü sokakları kedilerle dolu ve arabalara ‘Dikkat Kedi Çıkabilir!’ uyarısı veren tabelalar bile bulunmakta. Yani kısaca ince düşünceli bir semt!

Kuzguncuk’ta nereleri gezmeli?

1- Kuzguncuk Sokakları

Öncelikle Kuzguncuk’ta haritaya ihtiyacınız yok. Kuzguncuk’a geldiğinizde ana caddeye girdiğinizde sokaklar sizi kendiliğinden yönlendirecektir. Sokaklarda, rengarenk cumbalı evlerin ya da villaların arasında kaybolabilirsiniz!

2- Perihan Abla Sokağı

Perihan Abla sokağı aslında eskiden televizyonda olan bir diziden dolayı baya ünlü. Hangi dizi derseniz, sokağın adından da tahmin edilebileceği üzere Perihan Abla!

3- Kuzguncuk Ayios Panteleimon Rum Ortodoks Kilisesi

Bu kilise Kuzguncuk’un ana caddesinde bulunur ve artık semtin sembollerinden biri haline gelmiştir. Bu kilise Osmanlı İmparatoru 2. Mahmud tarafından ibadet amacı ile açılmıştır. 

4- Kuzguncuk Bostanı

İstanbul’un tek bostanı! İçerisi kocaman bir bahçe! İsterseniz gidip piknik yapıp bostanı gezebilirsiniz. İçerisinde çok büyük sebze bahçeleri bulunmakta. Kendinizi İstanbul’da sanki bir köyde gibi hissetme garantili! İçerisinde açık hava film gösterim alanı bile mevcut! Kendinizi burada en az bir kere kaybetmenizi, doğanın ve yeşilliğin tadını çıkarmanızı dileriz.

5- Kuzguncuk Sahafları

80’lerden dergiler mi?

Eğer ucuz kitap alışverişi yapmak isterseniz ya da eski dergi/kitaplardan hoşlanıyorsanız, Kuzguncuk sahafları tam da size göre! Kendinizi sararmış eski sayfalarda kaybedebilirsiniz.

6- Nail Kitabevi

Burası mü-kem-mel! Kitap tutkunlarına birebir. İçerisi o kadar güzel dekore edilmiş ki size anlatsak eksik kalır. Muhakkak gidip görmelisiniz! İçerideki kitaplara dokunmalı ve belki bir kahve keyfi yapmalısınız.

Kuzguncuk’ta gidebileceğiniz kafeler nelerdir?

Cafe La Mekan

Değişik tasarımı ve atmosferiyle zaten bu cafeyi fark etmemeniz imkansız!

Vanilin Chocolate

Burayı kesinlikle ö-ne-ri-yo-ruz! Ana cadde üzerinde bir yer. İçeride o kadar fazla çeşitte çikolata ve tatlı var var ki gözlerinize inanamazsınız. Hepsi birbirinden güzel duruyor. Ama bizim önerimiz bir çikolata kavanozu ve türk kahvesi. Pişman olmayacaksınız!

Kuzguncuk’a nasıl gidilir?

Bu sorunun cevabı Kuzguncuk’a nereden gitmek istediğinize bağlı. Ama genel olarak Üsküdar’a geçip, Üsküdar’dan otobüse binmek daha mantıklı olacaktır. Üsküdardan otobüsle 10 dakika sürüyor.

Keyifli gezmeler dileriz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir