IOS ile Android Arasındaki Farklar

by:

Son EklenenlerTEKNOLOJİ

Merhaba! Belki de yeni bir cihaz alırken aklımıza gelen ilk sorulardan biri: Hangisini almalıyım? Peki bunu düşünürken, İOS ile Android işletim sistemi arasındaki farkları biliyor musunuz? Hadi gelin birlikte öğrenelim.

Teknoloji dünyasında mobil işletim sistemleri sıkı rekabet içerisinde ve cep telefonu pazarı yarı yarıya bölünmüş durumda. Bu rekabetin önemli bir kısmını Apple tarafından geliştirilen İOS ve Google tarafından geliştirilen Android arasında gerçekleşiyor. Her iki tarafında avantajları ve dezavantajları bulunmakta.

Her iki işletim sistemi Linux tabanlı işletim sistemleridir. Bu işletim sistemleri cep telefonları hariç tablet, televizyon hatta bilgisayarlarda bile kullanılıyor. İOS kapalı kaynak kodlu bir işletim sistemi olması nedeniyle kullanım alanı oldukça dar. Size belli bir kullanım alanı veriyor fakat bu kullanım alanını maksimum performans ile kullandırıyor ayrıca kapalı kaynak kodlu olmasından kaynaklı güvenlik açısından gayet iyi durumda. Hatta cihaza MP3 atacaksanız, direkt olarak atamıyor, bilgisayar üzerinden iTunes programı ile atmanız gerekiyor. Android işletim sistemi ise açık kaynak kodlu işletim sistemidir, dosyalarınıza, verilerinize iletişim çok daha kolaydır ve istediğiniz gibi derleyip, düzenleyebiliyorsunuz. Üstelik bir çok şeyi kendiniz ayarlayabiliyorsunuz. Örneğin; widgetlar, temalar, telefona müzik indirme, telefon zil sesi değiştirme vb. Ayrıca sınırlamalar ve esneklik konusunda Android, İOS işletim sistemine göre çok daha önde geliyor.

Kullanım kolaylığına bakıldığında İOS size belirli bir kullanım alanı verdiğinden dolayı kullanımı Android’e göre daha kolay diyebiliriz.

Market olarak Apple AppStore kullanırken, Android ise Google Play Store kullanıyor. Market yapısı olarak her ikisininde çok gelişmiş marketleri olduğunu söyleyebiliriz. Google Play Store’da aradığınız uygulamaların hemen hepsi AppStore’da da mevcut.

Performans açısından Android işletim sistemi Dalvik sanal makinesinin çalışmasıyla ortaya çıkan bir işletim sistemi. Dalvik çalışmak için Linux çekirdeğine ihtiyaç duyuyor, dolayısıyla bu da işlem gücü gerektiriyor. İOS ise donma, takılma gibi problemlerin yaşanmadığını açıkça görebiliyoruz. Bizce performans konusunda İOS, Android’e göre bir adım önde gidiyor. 

Yazımızı beğendiyseniz, sormak istediğiniz soru varsa aşağıda soru kısmımızda sorabilirsiniz, soruları yanıtlamak için ben burada olacağım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir