İnternetten Alışveriş: Nelere Dikkat Etmeliyiz?

by:

Son EklenenlerTEKNOLOJİ

   Herkese merhaba! Bugün önemli bir yazı ile karşınızdayım; güvenli alışveriş. Hiçbirimiz kimliğimizi, kişisel bilgilerimizi ve alın teri ile kazandığımız parayı kaptırmak istemeyiz ve bunu yaparken alışveriş keyfimizi bozmak istemeyiz. Evden alışveriş yapmanın farklı bir rahatlığı var kabul edelim! Ama ne yazık ki dolandırıcılıklar günümüzde hala devam etmekte. Özellikle internet ortamında bu dolandırıcılık daha fazla, hatta gittikçe popülerleşen ‘online shopping’ yüzünden bu dolandırıcılık da onunla doğru orantılı artıyor. Nedeni ise aslında biraz belli; insanların internet üzerinden dolandırılma ihtimalini kabul etmemeleri ve herhangi bir işlem sonucu iz yakalamanın zor olmasıdır. Hala insanlar “1234” ve “parola” gibi şifreler kullanmaya devam ediyor!  Bu yüzden normal hayatımızda dikkat ettiğimiz gibi internet üzerindeki hayatımızda da buna dikkat etmeliyiz. Evde oldukça ve canımız sıkıldıkça bir şeyler alıyoruz, bu yüzden şu an internet üzerinden satışlar inanılmaz derecede artmış durumda ve kargo şirketleri yetişmekte gerçekten çok zorlanıyor. O zaman ne yapıyoruz internet üzerinden alışveriş için önlemler almaya başlıyoruz  hem de bunu dolandırılmadan yapıyoruz, 

Bu yazıda internetten alışveriş yaparken dikkat etmemiz gereken en önemli 5 başlığı inceleyeceğim. Gelin bakalım bu başlıklar neymiş;

  1. Bildiğiniz yerden şaşmayın

   Belki biraz basit kaçacak ama bildiğiniz yerlerden şaşmamanız gerekir. Gidip kendiniz seçtiğiniz beğendiğiniz markaların internet siteleri dışında da güvenli yerler var buna emin olunuz! Sadece küçük araştırmalarla bunu teyit edebilirsiniz. İletişim bilgilerini yayınlamış olmaları çok önemlidir, çünkü bir sorun anında ilk orayı kullanacaksınız. Bunun yanı sıra etrafınızda siteyi kullanmış insanlar var mı ve sitenin şikayetleri nasıl bunlara bakmanızı öneririm. Arattığınızda yüzlerce örnek eleştiri ve şikayet sitesi bulabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarına da bakmakta fayda var, çünkü büyük siteler artık buraları çok aktif kullanıyor.

  1.  Güvenli bağlantı

   Belki de en önemli nokta güvenli bağlantı noktası. Site ile aranızda olan bağlantı güvenli değilse ay sonunda hesap ekstrenizde tatsız şeyler görebilmeniz mümkündür. Başlangıç aşamasında kesinlikle ama kesinlikle kendi bilgisayarınız dışında başka bilgisayarlardan alışveriş yapmamaya özen gösteriniz. Özellikle şirket bilgisayarları ve kamuya açık bağlantıları kullanmaya gerek yok; acele etmeyin, eve gidince söylersiniz! Can alıcı noktaya geldik; alışveriş yaptığınız sitelerin kesinlikle SSL (Secure Sockets Layer) veya SET (Secure Electronic Transactions) protokollerine sahip olduğuna emin olunuz. Tarayıcınızın adres kutucuğundaki kilitin üstüne tıklayarak olup olmadığını görebilirsiniz. 

  1.  Sanal kredi kartı kullanın

   Sanal kredi kartı kullanmayı uzun bir süredir alışkanlık haline getirmiş biri olarak çok işime yaradığını söyleyebilirim. Sanal kart ile normal kredi kartınızın bir farkı yok bu arada. Sanal kartın güzelliği ise limiti anlık olarak değiştirebilir ve alışveriş yaptıktan sonra limiti sıfırlayıp kendimizi ve hesaplarımızı güvene alabiliriz. Sanal kartı nasıl alacağım diyorsanız, kullandığınız her bankadan rahatlıkla sanal kart temin edebilirsiniz, bundan endişeniz olmasın. Özellikle bazı butik sitelerde 3D Secure ödeme hala yapılamadığı için güvenliğimiz açısından sanal kart kullanmak mantıklı olacaktır. 

  1.  Mesafeli satış sözleşmesini okuyun

   Hepimizin önünde olan ama asla okuyup bakmadığımız bir yere geldik; mesafeli satış sözleşmeleri ve ön bilgilendirme formu. Ne kadar uzun ve sıkıcı olsa da ilk kez alışveriş yaptığımız sitelerde bunu okumak zorundayız! Kargo yoluyla ürünler teslim edildiği için elbet bazı sorunlar olacaktır. Bunları önlemek ve haksızlığa düşmemek için bu sözleşmeleri okumamız gerekiyor. Haklarımızı korumak önemli! Alışveriş yaptığınız sitelerde bu formlardan yoksa zaten direkt kapatın ekranı! 

  1.  Faturaları saklayın

   Online yapıyoruz diye fatura almamazlık etmiyoruz ve bunları saklıyoruz. Ne malum yasal yollara başvururken lazım olmayacağı? Ürünle beraber gelen faturayı saklamanın yanında mail üzerinden gelen e-faturaları da saklamamız gerekmektedir. Özellikle son yıllarda neredeyse bütün şirketler e-arşiv, e-döküman ile birlikte e-faturalara geçtiler ve alışveriş sonrasında maillerinizi kontrol ederseniz her işleminiz için bir e-fatura görebilirsiniz. Bunları saklayın arkadaşlar!

   Ve yazımızın sonuna geldik. Bütün maddelere baktığınız zaman hepsi bildiğiniz şeyler gibi gelecek ama gerçekten bu kadar dikkat ediyor musunuz? Etmelisiniz!

   İyi alışverişler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir