Hıçkırık Nasıl Geçer?

Selam! Bugün hepimizin canını sıkan, uzadıkça sinir gelen hıçkırıktan kurtulma yollarından bahsedeceğim!

Öncelikle bu hıçkırık nedir ve neden olur?

Bir refleks olan olan hıçkırık, göğüs boşluğu ile karın boşluğunun arasında yer alan ve bu boşlukları birbirinden ayıran diyafram kasının, ani ve istem dışı kasılmasıdır. Hıçkırık tuttuğunda bu kas, tekrar eden döngüler şeklinde kasılır. Hıçkırık oluşumuna çoğunlukla yemek yerken farkında olmadan yutulan hava neden olur. Bazen sinir sistemi rahatsızlıkları, zatürre, kalp büyümesi, kalp krizi, mide rahatsızlıkları ve yemek borusu tıkanıklığı gibi pek çok farklı hastalığın belirtisi olarak da görülebilir. (Kaynak: Hıçkırık neden olur? Hıçkırık nasıl geçer?)

Peki, yazımızın asıl konusu, bu hıçkırık nasıl geçer?

Yukarıda verdiğim sitede çok fazla bilimsel yöntem var ve kimsenin uygulayacağını sanmıyorum. Bu yüzden bu yaşıma kadar bende hep işe yaramış 3 teknikten bahsedeceğim.

  1. Kulaklarınızı tıkayın ve su için: Eğer evde birisi varsa size bardakla su içirsin, siz de bu esnada parmaklarınızla kulağınızı tıkayın. Evde biri yoksa kulaklık takıp bardakla kendiniz için.
  2. Bardağın normal içme yerinden değil de, ağzınızı bardağın karşı tarafına koyun: Aşağı doğru eğilebildiğiniz kadar eğilin ve suyu eğilmiş pozisyondayken yudumlayın (Bende anında işe yarıyor!)
  3. Eğer evde birisi varsa ona sizi korkutmasını söyleyin: Hemen korkutmasın, böylece beklemediğiniz bir anda korkarsınız ve bu taktik işe yaramış olur.
2. Maddeyi arkadaşlarıma anlatırken zorlanıyorum, bu görsel net özet 🙂

Sağlıklı günler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir