Hayvan Çiftliği Kitap Yorumu

by:

KİTAPSon EklenenlerYAŞAM

Herkese merhaba! Çoğumuzun adını duyduğu bir kitap olan Hayvan Çiftliği: Bir Peri Masalı ile geldim. George Orwell tarafından yazılmıştır. 1940’larda yazılmasına rağmen günümüzdeki toplumla bağlantısı çoktur. Hatta okurken aynı olduğumuzu, hiçbir şeyin değişmediğini görebilirsiniz. Hayvan Çiftliği neyi anlatır? Ben nasıl buldum?

Hayvan Çiftliği neyi anlatır?

Kitabın baş kişileri hayvanlardır ve bir devrimin trajedisini anlatır. Sağılmaktan, dövülmekten, kesilmekten yorulan Manor Çiftliği’ndeki hayvanların başkaldırısını anlatır. Bu çiftlikteki hayvanlar, kendilerini sömüren insanlara karşı gelirler ve çiftliği ele geçirirler. Neyi amaçlarlar? Daha eşitlikçi bir toplumu tabiki de. Bir süre rahat yaşayan hayvanlar arasında bile eşitlik rahatsız edici olmaya başlar. Aralarında en akıllıları olan domuzlar yönetimi ele geçirir ve bir diktatörlük kurar. İnsanlardan daha acımasız ve baskıcı bir yönetim kurarlar. Bu romanda bir de önder domuz vardır. Ben okurken gözünüzde canlanacağınız düşünsem de yine de söyleyeyim. Bu önder domuz Stalin’i simgeler.

Hayvan Çiftliği: Bir Peri Masalı adı ile anılan kitap, çocuklar için bir masal değildir. Masal şeklinde yazılmıştır ama aslında politik bir taşlamadır.

Ben kitabı oldukça beğendim. Kitap politikayı o kadar güzel eleştiriyor ki hayran kaldım. Bir toplumda düzen nasıl oluşur ve düzeni kim oluşturur sorularının cevaplarını gözler önüne seriyor. Güç neden bu kadar caziptir? Güçlü olmak illa eziyet etmekten mi geçer? Güçlü olmak illa ezmek mi demektir? Kitap bu sorulara cevapları mükemmel bir şekilde veriyor. Hiyerarşi, örgütlenme, adalet, eşitlik, güç, denge, düzen ve daha birçok kavramı ve iki farklı cephe açısından da kullanımını görebileceğiniz mükemmel bir kitap. Herkese tavsiye ederim!

İyi okumalar!

2 Replies to “Hayvan Çiftliği Kitap Yorumu”

  1. […] çok genç ölmüştür! 46 yaşında. Hayvan Çiftliğinden sonra çok para kazansa da yoksulken yakalandığı verem hastalığını […]

  2. […] merhaba! Bugün sizlere George Orwell’in ünlü kitabı 1984 ile geldim. Daha önce Hayvan Çiftliği ve Paris ve Londra’da Beş Parasız kitaplarını yorumlamıştık. Bugün ise 1984 kitabına […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir