Hayır Deme Sanatı

Herkese merhaba! Bugün sizlere ‘HAYIR’ sözcüğü ile geldik. Dilimize evet demek bu kadar yerleşmişken ve evet dediğimizde mutlu hissederken, neden hayır demeyi ayıp olarak görüyoruz? Gelin birlikte keşfedelim!

Hayır kelimesi Arapça’da hayr/hayır yani ‘iyilik’ kelimesinden geliyor. Türkçe’de kullanımı ise oldukça ince. Birini incitmeden olumsuz cevap vermek anlamında kullanılıyor. Peki, kökeninde bile incelik barındıran hayır kelimesini söylemek neden bu kadar zor? Neden hayır dediğimizde kendimizi kötü hissediyoruz?

Hayır aslında bize küçüklükten beri çok kere yasaklanan bir kelime. Küçükken bir yetişkine hayır dediği için azarlanmayan biri var mıdır? Kültürümüzde ince olmak ile istemediğin bir şeye hayır demek arasındaki ince çizgi çokça ihmal ediliyor. Küçüklüğümüzden beri bu şekilde büyütülmemiz ve çevremizde de bunları görmemiz, bizi hayır dememeye itiyor. Durup bir düşünelim. Kaçınız gitmek istemediğiniz yerlere gittiniz? Kaçınız yapmak istemediğiniz şeyleri hayır diyemediğiniz için yaptınız? Kaçınız yoğunluktan 10 dakika oturmaya vaktiniz yokken rica edilen ek işi daha hallettiniz? Cevabı verelim: Neredeyse hepiniz!

Neden hayır demeliyiz?

Evet her zaman doğru cevap değildir. Bırakın başkalarını. Önce kendinizi düşünün. Bunu yapmayı istiyor musunuz? Ne kadar istiyorsunuz? Bunu yapmak sizi yoracak mı ya da mutsuz edecek mi? Bu soruları düşündünüz mü? Ama yine de hayır diyemiyor musunuz? O zaman hayır diyebilmek için gerekli adımlara göz atın!

1- Konunun önemine karar verin!

Buna evet demek ile hayır demek arasında sizin için ne fark yaratıyor? İçinizden neden hayır demek geliyor?

2- Sınırlarınızı kendiniz belirleyin!

Rica edilen şeyi yapmak zorunda değilsiniz. Her şeyi yapacak zamanı ve enerjiyi kendinizde bulamayabilirsiniz! Sınırlarınızı kendiniz çizin.

3- İstenileni yapmayı öğretin, yapmayın!

Aslında size rica edilen bir işin tekrar tekrar sizden istenmemesi için, size soran kişiye öğretmeniz en mantıklı yollardan biridir. 

4- Düşünmek için zaman isteyin!

Arkadaşlarınız size ‘Şuraya gidelim mi?’ diye sorduğunda hemen cevap vermek zorunda değilsiniz. Gerekirse 1 dakika izin isteyin ve kendinize ne yapmak istediğinizi sorun!

5- Yeni fikirler/alternatif yollar önerin.

Eğer direkt olarak hayır diyemiyorsanız, alternatif fikirler üretebilirsiniz.

6- Birini değil, bir şeyi reddettiğinizi unutmayın.

Kendinizi hiçbir şey için suçlu hissetmeyin. Siz arkadaşınızı/akrabanızı/tanıdığınızı reddetmiyorsunuz. Teklif ettikleri şeyi reddediyorsunuz.

Hayır dediğiniz için kimseye borçlu değilsiniz! Hayır demekte evet demek kadar normal bir şey. Algılarınızı yıkın ve sizi mutsuz edecek/yoracak ya da istemediğiniz şeylere hayır deyin!

Mutlulukla kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir