Hayatımızdan Bir Parça İzleyelim: SALGIN

   Herkese merhaba! Bugün yaşadığımız olağanüstü şartları çok iyi yansıtan ve yorumlayan bir film ile geldim; Salgın. İngilizcesi “Contagion” olan film 2011 yılında çekilmiş, ama düşünce yapısını görünce ve filmi bitirince sanki Covid-19 virüsünden sonra yapılmış diyeceğinize çok eminim. Son zamanların en çok aratılan filmine biraz daha yakından bakalım!

   Çıktığı ilk zamanlarda pek gişe rekorları kırmayan hatta çok fazla izlenmeyen Contagion, pandemiden sonra gerçekten çok büyük bir arzu ile izlenmeye başlandı. Dediğim gibi en çok aratılan filmlerden biri oldu! Ölümcül bir virüs olan MEV-1 virüsünün dünyayı sarması ve insanların bu virüs karşısında neler yaptıklarını anlatan bir film. Hem temas hem hava yoluyla bulaşan bu virüs insanlığa çok hızlı yayılmakta. Virüs sebebiyle toplumda büyük bir kaos yaşanıyor tabii. Virüsün hızla yayıldığı şehir karantinaya alınıyor ama pek bir işe yaradığı söylenemez, tahmin edeceğiniz üzere. Marketler ve eczaneler yağmalanıyor, sağlık sistemi çöküyor… Her gün gördüğümüz ve yaşadığmız koronavirüs salgının sonuçları gibi günü gününe vaka sayısı ve ölüm oranları ile birlikte bilim insanlarının aşıyı bulma ve bu virüsü yok etme çabalarını görüyoruz.

   Yönetmeni Oscar kazanmış Steven Soderbergh ile Laurence Fishburne, Matt Damon, Kate Winslet, Gwyneth Paltrow, Jude Law, Marion Cotillard gibi yıldızlarla dolu kadroya sahip bu film hala büyük bir tutku ile izlenmeye devam ediyor diyebiliriz. Bu kadar popüler olmasının sebebi ise çok gerçekçi olması. Güzel bir detay ile ne kadar gerçekçi olduğunu gösterelim; Senarist Scott Z. Burns, filmin senaryosunu yazarken WHO‘ya danışmış! Bunun yanı sıra Ebola, SARS vb. birçok virüsü incelemiş. Z. Burns’un istediği bu gerçekliği filme yansıttığını filmin her dakikasından anlıyoruz.

   Senaryo ve oyunculuk olarak bu filmin iyi bir noktada olmasına karşın film için insanlar aynı şeyleri söylemiyor. Ben ise bir kere izlemenin yanı sıra, belki sevdiğim bir insanla bir kere daha izleyebileceğim bir film diyip topu size atıyorum 🙂 Film Netflix’te yok, beInConnect’te var, ama internette diğer sitelerde de rahatlıkla bulabilirsiniz. 

Düşüncelerinizi ve önerilerinizi lütfen bizimle paylaşmayı unutmayın!   Hoşçakalın! 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir