Hangi mönitörü almalıyım?

by:

Son EklenenlerTEKNOLOJİ

Merhabalar! Monitör almayı mı düşünüyorsunuz? Hangi monitörü kullanacağınızı bilmiyor musunuz? Monitörler hakkında pek bir bilginiz yok mu? O zaman bu yazımı kesinlikle incelemelisiniz!
Monitör basit bir anlatım şekli ile bilgisayar vb. cihazlardan aktarılan görüntüyü göstermekle yükümlü cihazdır. Monitörlerde şu an piyasada bulabileceğiniz 4 çeşit panel bulunmaktadır. Bunlar; IPS, PLS, TN ve VA paneldir.


Peki nedir bu paneller?

TN Panel
İlk LCD panel türü olma ünvanına sahip TN paneller hala günümüzde en çok kullanılan panel çeşitlerinden biridir. TN panellerin en büyük avantajları ise düşük üretim maliyetli olması ve yüksek seviyede duyarlılık sunmalarıdır, piksellerin hızlı durum değiştirebilmesi sayesinde hareketli görüntüler daha akıcı şekilde gözükmektedir. Günümüzde piyasada monitörlerde şu an için yenileme hızını 60Hz’den 360Hz’e kadar çıkabildiğini görebiliyoruz. Tabii ki bu avantajlarının yanı sıra dezavantajlarıda var. TN paneller ilk üretilmeye başladığı zamandan beri en büyük problemlerinden birisi “görüntüleme açısı”, eğer monitöre dik bir açıdan bakmıyorsanız, görüntü kaybı yaşamanız mümkün. Monitöre farklı açılardan bakıldığında, farklı şekillerde görülmesine sebep oluyor. Eğer bir oyuncuysanız, TN paneller sizin için uygun olabilir fakat eğer bir grafikerseniz TN paneller sizin için uygun değil!

IPS ve PLS Panel
Bu iki panel birbirlerine çok benzemektedir. Aralarındaki en önemli fark ise üretici firmalardır. IPS panelleri LG firması üretirken, PLS paneller Samsung tarafında üretiliyor. IPS ve PLS paneller renk konusunda gerçektende cezbedici! Sizlere üstün renk doğruluğu ve tutarlı görüntü kalitesi sağlıyor, üstelik monitörde bakış açınız değişse bile herhangi bir görüntü kaybı yaşamıyorsunuz! Aynı zamanda IPS paneller TN panellere göre sunduğu yüksek karşıtlık oranı ile siyahların daha iyi görünmesini sağlıyor. Fakat her panelde olduğu gibi, IPS panellerdede dezavantajlar mevcut. TN panellere göre, yüksek üretim maliyetleri, yavaş tepki süreleri, düşük Hertz değerleri, yüksek enerji tüketimi gibi dezavantajları var. IPS paneller TN panellere göre iyi olmayan tepki sürelerinden dolayı, oyunlarda çok fazla tercih edilmiyor. PLS panellerde ise, Samsung’un iddiasına göre görüntüleme açıları, %10 daha yüksek parlaklık, %15 daha düşük maliyet ve yüksek görüntü kalitesi olduğunu sunuyor. Eğer bir oyuncuysanız IPS panellerde yenileme hızını ve tepki süresini kontrol ederek(144Hz, 1ms gibi) sizlere uygun bir IPS veya PLS monitör tercih edebilirsiniz. Eğer bir grafikerseniz, renk doygunluğu, yüksek parlaklık, tutarlı görüntü kalitesi ile kesinlikle IPS veya PLS panel tercih etmenizi tavsiye ederim!

VA Panel
VA paneller, IPS ile TN panel arasında üretilmiş bir paneldir. IPS panellere kıyasla daha yüksek yenileme hızına sahip. Daha iyi renk üretimi, daha iyi parlaklık ve görüntüleme açısı bakımından TN panellere göre avantajlarındandır. Herhangi bir kullanıcı bu panelleri rahatlıkla kullanabilir, oyuncular yenileme hızlarına, tepkime sürelerine bakarak alabilir. Grafikerler ise renk kıyaslaması yapıp tercih edebilir.

Son olarak nedir bu Hertz?:
Monitörlerdeki Hertz değeri monitörün saniyede yapabileceği görüntü yenileme sayısıdır. 60Hz olan bir monitör size saniyede 60 görüntü tazeleyebilir dolayısıyla ekrana 60 kare görüntü verebilir. 60Hz 60FPS demek değildir. Örneğin bir oyunda 150 FPS ile oynuyorsanız, monitörünüz 60Hz ise, 150 FPS içerisinden 60 kare ekrana verecek demektir.

Bonus: FPS = Frame Per Second, saniye başına düşen kare sayısı demektir.

Yazımızı beğendiyseniz, sormak istediğiniz soru varsa aşağıda soru kısmımızda sorabilirsiniz, soruları yanıtlamak için ben burada olacağım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir