George Orwell kimdir?

by:

SANAT/TARİHSon EklenenlerYAŞAM

Herkese merhaba! Bugün sizlere hepinizin adını 1984 ve Hayvan Çiftliği kitaplarıyla duyduğu bir edebiyat eleştirmeninden bahsedeceğim! George Orwell.

Asıl adı Eric Arthur Blair olan bir edebiyat eleştirmenidir. 20. yüzyıl İngiliz edebiyatının önde gelen isimlerindendir. Eserlerinde zeka ve sosyal adaletsizliğe karşı olmak kavramları çokça yer alır. Totalitarizme karşı duruşu ile de oldukça ünlüdür. Kısa bir süre polis teşkilatında çalışması belki de emperyalizme karşı geliştirdiği öfkeyi büyütmüş olabilir. 

İspanya’da gerçekleşen darbe girişimine karşı çarpışacak gönüllüler arasına katılır. Gördüklerinden oldukça etkilenir. Darbecilerle çatışan devrimci örgütlerin kurduğu düzen hoşuna gider. Artık kimse birbirine senyör gibi üstünlük belirten kelimeler kullanmamaktadır. 

Orwell cepheye katılır ve keskin bir nişancının attığı mermiyle gırtlağından vurulur. Ölümden dönerek cepheden geriye yollanır. Döndüğünde fark ettiği şey İspanya’nın ilk geldiğindeki gibi olmadığıdır. Sovyetler ile işbirliği yapan İspanya Komünist Partisi siyasi bir temizliğe başlar. 

Orwell gibi yabancı uyruklu birçok asker tutuklanır ve sınırdışı edilir.

Orwell çok genç ölmüştür! 46 yaşında. Hayvan Çiftliğinden sonra çok para kazansa da yoksulken yakalandığı verem hastalığını yenememiştir.

Ardında 10 kitap ve sayısız makale bırakmıştır.

Esenlikle kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir