Yordam Kitap: Gençlerle Baş Başa

Herkese merhaba! Bugün harika bir kitap ile karşınızdayım demek isterdim ama hayır! Bugün hem harika bir kitap serisi hem harika bir yayınevi ile karşınızdayım 🙂 Uzun zamandır tercih ettiğim ve kitaplığımda neredeyse bütün kitapları olan bu yayınevini artık burada da paylaşmanın zamanı gelmişti. Bugünkü yazımızda bana göre Türkiye’nin en bağımsız yayınevlerinden biri olan Yordam Kitabevi’nin Gençlerle Baş Başa serisini inceleyeceğiz. Kitapları anlatırken bu kitabevinden de ufak ufak bahsedeceğim. Bu yazının sonunda girip sitelerine bakacağınızdan neredeyse eminim. O zaman hazırsanız, başlayalım!

 Yordam Kitabevi yayın hayatına 2006 senesinde başladı. Benim de zamanında okuduğum “Dünyayı Sarsan On Gün” kitabı ile adını fazlasıyla duyurdu. Bu kitapta 1917 Ekim Devrimini bizzat yaşayan Amerikalı sosyalist gazeteci John Reed’in anılarını görmekteyiz. Siyasi, ekonomi politik, felsefi düşünce, marksist düşünce ve bu tarzda kitapları yayınlayan Yordam Kitabevi, fazlasıyla başarılı. Marksist kitaplar sorulduğunda akla ilk olarak burası gelmektedir. Her siparişte gönderilen hediyeleri ile cömertliklerini çok iyi gösteriyorlar. Kitabevi olarak bazı klasik seriler ve ünlü Rus yazarların eserlerini seri olarak yayınlayan Yordam Kitabevi, geçen sene başladığı ve bu sene de devam edecek olan bir seri ile beni kendilerine bir kez daha hayran bıraktılar; Gençlerle Baş Başa Serisi! 

   Bu seriye geçen sene 3 kitap ile başladılar aslında. Ama o kadar çok başarılı oldu ki, seriyi devam ettirme kararı aldılar. Tabii ortada biz, yani okuyucularında talebinin olduğunu söylemek gerek 🙂 Genç okura hitap eder tarzda sorulu-cevaplı bir dizi kitap serisi. Tamamen öğretici olan bu kitaplar bir başucu kitabıdır aslında. Küçük boyutları ve yalın dili ile okuması her yerde çok kolay. 120 ile 170 sayfa arasında sayfa sayıları değişmekte. Güncel konuları yakından takip etmekle birlikte okuyan her yaştan insana farklı bilgiler vermektedir. Şu an seride 6 kitap var. 

Hepsini birkaç cümle ile özetlemek isterim;

Gençlerle Baş Başa: Faşizm, FATİH YAŞLI

   Almanya ve İtalya’da faşizmin iktidara gelişini ve yarattığı yıkımı soru cevap şeklinde incelemiştir. Faşizmi toplumsal ve siyasi yönleri ile ele alan kitap, günümüze de bazı göndermeler yaparak faşizmin aslında ne kadar ürkütücü bir kavram olduğunu açıklamaktadır. 

Gençlerle Baş Başa: İnsan Olmak, CEM EROĞLU

   İnsanlar ve toplumlar nasıl oluştu, kültür nedir, birey fikri, insan hakları, ve ideolojiler gibi hepimizin bildiğini sandığı ama asla tam olarak açıklayamadığı kavramlar soru cevap şeklinde incelemiştir. Homo Sapiens’ten bu zamana nasıl mı geldik? Açıp görmenizi ve öğrenmenizi isterim.

Gençlerle Baş Başa: Yapay Zeka, Erkin Özalp

   En basitiyle günümüzde fazlasıyla popülerlik kazanan yapay zekanın ve onun çevresini soru cevap şeklinde incelemiştir. Yapay zekanın geleceğini ve teknoloji şirketlerinin ne yönde ilerlediğini anlatan kitapta bu konu hakkında en basit ve açık şeyleri bulabilirsiniz.

Gençlerle Baş Başa: Kapitalizm, JEAN ZIEGLER

   Değil çocukların, herkesin okuması gereken bir kitap doğrusu. Kapitalizmin nasıl doğduğunu, geliştiğini, evrildiğini ve günümüzde nasıl olduğunu soru cevap şeklinde incelemiştir. Sosyoloji profesörü olan Jean Ziegler, torununa nasıl bir sistemde yaşadığımızı anlatmıştır aslında. Sonra düzeltip bunu kitap yapmıştır. Temel kavramlara hakim olmak için birebir.

Gençlerle Baş Başa: Sosyalizm, METİN ÇULHAOĞLU

   Sosyalizmi temel kavramları ile soru cevap şeklinde incelemiştir. Ama en önemlisi sosyalizm ile komünizmin farkının ne olduğunu söylemiştir. Bu konu önemlidir çünkü hala günümüzde elinde doçentlik unvanı olan insanların karıştırdığı bir nokta çünkü! Sohbet havasında geçen kitap benim en sevdiğim kitaplar arasında.

Gençlerle Baş Başa: İklim Krizi ve Ekolojik Yıkım, FİKRET BAŞKAYA

   Geldik serinin sonuncu kitabına. Aslında en son çıkan kitap Jean Ziegler’in yazdığı Kapitalizmdir ama en önemlisini sona saklamak istedim. Özellikle hem dünyada hem ülkemizde fazlasıyla önemli olan ama insanların bir türlü ciddiye almadığı bir konudur bu; iklim krizi. Ocak ayındayız ve havalar inanılmaz güzel. Yılbaşına resmen kar yüzü görmeden girdik ve insanlar bunu bir türlü önemsemedi! Belki bu kitap ile iklim krizinin ne olduğunu ve durdurmazsak bizi nasıl bir geleceğin beklediğini görebilirsiniz. İklim krizi, Kyoto Protokolü, GDO, enerji ve bunun gibi birçok konuyu soru cevap şeklinde incelemiştir. 

   Bu güzel kitap serisinin incelemesinin sonuna geldik. Seri olarak sitelerinde 67,20 TL gibi bir ücreti var. 6 kitap için bu fiyatın bedava olduğunu düşünyorum! Ayrıca söylerseniz yanında ajanda, kalem ve ayraç geliyor! Bence kesinlikle kaçırmayın! Seri hakkında çok güzel bir haber vereyim, bu sene bu seriye 4 kitap daha eklenecek! Kitaplar sırası ile; Felsefenin Bahçesinde, Habercilik ve Medya, Kadınların Mücadelesi, ve Sanat Nedir. Özellikle “Sanat Nedir?” başlıklı kitabı çok büyük bir heyecanla bekliyorum. Aşağıda kitap serisinin linki ile birlikte bu güzel kitabevinin linkini ve sosyal medyalarını paylaşmak isterim. Ayrıca her ay 5 kitap %50 indirimle satılmaktadır.

İncelemek için buyrun efendim;

   İyi okumalar! 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir