Geçmişten Günümüze Tiyatro

by:

SANAT/TARİHSon EklenenlerYAŞAM

Herkese merhaba! Bugün tarih ve sanatı birleştirmeye ne dersiniz? Gelin hep beraber tiyatronun tarihinden bahsedelim. Geçmişten günümüze nasıl gelmiştir bunun üzerine konuşalım!

Tiyatro sözcüğü, Yunanca theatron yani ‘görmek/seyirlik yer’ sözcüğünden gelir. Türkçe’ye ise İtalyancadaki teatro sözcüğünden geçmiştir. Tiyatro, oyuncuların belirli karakterlere büründüğü, onları yalnızca seslendirmeyip, onların duygu ve ruh hallerini de benimseyip, seyirciye bunu sergilediği bir tür gösteridir. 

Çoğu sanat dalı gibi tiyatronun çıkışı da dinlere dayanır. Dinsel törenlerden doğan tiyatro, zamanla bağımsızlığını kazanmış ve bir sanat olmuştur. Günümüzdeki çağdaş tiyatro, bağ bozumu tanrısı Dionysos için yapılan dinsel törenlere dayanır.

Dionysos

Tiyatro ilgi görüp, büyümeye başlayınca ‘amphitheatron’ adı verilen basamaklı sahneler yapılmıştır. Bu tarz tiyatro sahneleri Anadolunun dört bir yanındaki antik kentlerde görebilirsiniz. Efes Antik Tiyatrosu, Tlos Antik Tiyatrosu, Knidos Antik Tiyatrosu, Aspendos Antik Tiyatrosu vb. 

O zamanlar tabii ki tiyatro üzerine bir edebiyat yoktu. Daha çok doğaçlama oyunlardan ve skeçlerden oluşuyordu. Piyes yazarlarının ortaya çıkmasıyla, tiyatro daha düzenli bir hale gelmiştir.

Ardından Hristiyanlığın yayılması ve tiyatronun yasaklanması ile beraber tiyatro sanatı rönesansa kadar kara kaplı defterlerde tutulur. Rönesans ile beraber, sanata olan saygı artarken tiyatro da bundan nasibini alır. Oyun yazarlığı ve tiyatro büyük bir destek alır ve tiyatro bütün Avrupa ülkelerine yayılır.

Türk Tiyatrosu

Türk tiyatrosu, aslında Karagöz, Meddah, Ortaoyunu, Köy Seyirlik Oyunu gibi daha çok doğaçlamaya bağlı kalan oyunlarla ortaya çıkmıştır. Tanzimat döneminde ise bu durum değişir ve ilk tiyatro eseri yazılır. Nedir bu eser?

1860 yılında, Şinasi tarafından yazılan Şair Evlenmesi’dir. Bu eser, Türk edebiyatında yazılan ilk tiyatro eseri olarak anılmaktadır.

Ama bu eser sergilenmemiştir. Sergilenen ilk tiyatro eseri, Namık Kemal’in 1872’de yazdığı ‘Vatan yahut Silistre’ eseridir. 

Günümüzde izlediğimiz Türk tiyatrosunun asıl adımlarını ise Muhsin Ertuğrul atmıştır. Darülbedayi’nin başına geçen Ertuğrul, gençleri cesaretlendirmiş, oyun yazarlığına ve sahne dekoru için yüreklendirmiştir. 

Günümüzde Tiyatro

Günümüzde tiyatro eski zamanlardaki kadar ilgi görmemektedir. Hayatımıza giren teknolojik aletler tiyatroyu olumsuz yönde etkilemiştir. Sinema ve televizyon sektörü daha ulaşılabilir ve ucuz bir hal aldığından ötürü tiyatro tek başına kalmıştır. Ben ise size tiyatro izlemeye gitmenizi ve o büyülü dünyanın içine bir kere de olsa gitmenizi öneririm. Bir kere izledikten sonra oyunları takip etmeyi bırakamayacağınıza eminim. Şehir tiyatrolarının biletleri ise oldukça ucuz. Kaliteli ve ucuz oyunlar izlemek için şehir tiyatrolarının programına bakabilirsiniz. Dikkat dikkat! Önceden uyarayım. Tiyatro izlemeye gitmeye karar verdiyseniz ve şehir tiyatrolarını tercih edecekseniz, 2-3 hafta öncesinden gideceğiniz oyuna bilet bakmanızı öneririm! Aksi halde bilet bulamayabilirsiniz!

Hepinize bol tiyatrolu zamanlar diliyorum!

Sanatla kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir