Gastronomi Meraklıları İçin 4 Kitap Tavsiyesi

Herkese merhaba! Ben oldum olası yemek yemeyi çok sevenlerdenim, yaşamak için değil yemek için yaşıyorum ve diğerlerini hiç anlamıyorum! Fakat iş mutfağa girip kolları sıvamaya gelince… Eskiden nefret ederdim. Bir yumurta kıramaz mı insan, kıramıyor işte! Sonra koronavirüs yüzünden n’apsam etsem diye evde dolanır dururken kendimi mutfağa verdim, ama öyle herkesin yaptığı o ekmek hevesi değildi benimki. Bi’ girdim adana kebap yaptım (evet kariyerime böyle başladım😅 ) sonra dedim çökertme kebabı deneyeyim. İşte Mayıs ayı itibariyle böyle bir serüven başlattım. Bu kısa denebilecek süreçte baya bir şey öğrendim, videolar izledim, programları takip ettim, denedim, tarifler okudum ama en önemlisi denedim. Hiç ‘ay ben bunu yapamam ya boşver’ demedim ve hep kendimden bir şeyler kattım. Bu süreçte çok çeşitli kitap arayışına girmiştim, buyrunuz işinize yarayabilecek gastronomi kitaplarına:

  1. Tuz, Yağ, Asit, Isı: İyi Yemek Pişirmenin İncelikleri

            Yemek yapmak çoğu kişi tarafından basit görülse de ciddi emek, bilgi, deneyim, ve zevk sahibi olmayı gerektiriyor. Samin Nostrat da, aşçı olmak isteyenlere, yemek pişirmenin temellerini öğrenmek isteyenlere özet niteliğinde bir isimle gelmiş: Tuz-Yağ-Asit-Isı. Bu kadar karmaşık bir konuyu kısa bir şekilde özetleyip, yemeği lezzetli yapan unsurları söylemişken bu kitabı neden almayalım ki? Hem de Şef Somer Sivrioğlu da tavsiye etmişken? Ayrıca, bir güzel haber de vereyim. Kitabımızın aynı isimli bir de mini dizisi var, Netflix’te, tek sezon, 4 bölüm! Koş!

Somer Sivrioğlu Tavsiyesi: Somer Şef Öneriyor: Tuz-Yağ-Asit-Isı

Tuz-Yağ-Asit-Isı Fragman: Salt Fat Acid Heat | Netflix | HD

2. Türk Mutfağında Bir Macera Anadolu

            MasterChef Türkiye programının kendine has tarzıyla önemli jüri üyesi Somer Sivrioğlu ve mutfak uzmanı David Dale’in ortak yapımı Türk Mutfağında Bir Macera Anadolu, başlangıç seviyesinin bir tık üstünde tarifleri barından harika bir kitap. İçerisinde geleneksel Türk lezzetlerinden modern tariflere kadar her şey var, harmanı gayet iyi oturmuş bence 😅 Kitapta hatta zaman zaman İstanbul veya Türkiye’deki mekanların fotoğraflarına da yer verilmiş.

3. Arda’nın Mutfağı: Bütün Detaylarıyla 95 Lezzetli Tarif

            Ekranların sevilen ismi Arda Türkmen benim de gönlümde ayrı bir yere sahip. TV programı yapan Arda Türkmen hem pratik hem lezzetli tarifler veriyor, üstelik çoğu gerçekten başlangıç seviyesinde. Eğer siz de Arda Türkmen gibi muskat seviyorsanız ve neredeyse her yemeğe koymaktan çekinmiyorsanız bence bu kitabı bir deneyin, birbirinden güzel 95 tarif var ve kendinize ne katarsanız sizin kârınıza!

4. Mutfak Sırları

            Athony Bourdain Dünya’yı karış karış gezmesi sebebiyle, bulaşıkçılıktan aşçılığa mutfağın her yerini görmüş ve ‘anlatsam kitap olur’ ifadesini gerçekleştirmiş, sonu: Mutfak Sırları! Bildiğim kadarıyla kitapta part part aşçımızın kendi el yazısıyla yaptığı eklemeler var, bu da kitabı özel kılan bir diğer unsur tabii. Bu kitapla ününe ün katan aşçımız bence daha da tanınmayı hak ediyor!

            Kendi görüşlerime gelirsek, ben tarif kitapları alırken öncelikle ölçülere dikkat ediyorum. İngilizce okuduğum tariflerde ölçüyü tutturmak çok zor. Mesela Finlandiya’da kabartma tozu kavanoz olarak satılıyor, Türkiye’de ise paket paket. Biz tariflerimizde 1 paket vanilya diyoruz ve tam ölçü oluyor ayrıca yetmiyormuş gibi kaç gr olduğunu bile basıyoruz. Fakat orada ölçü kaşığı bile koymuyorlar kavanoza, zaten orada yaşadığım zamanlar mutfaktan nefret ederdim, bir de ölçü problemiyle uğraşmak bana hiç yardımcı olmuyordu açıkçası 😅 Bu yüzden sizlere Türkçe çevirisi olan kitapları tavsiye ettim, eğer başka arayışlar içindeyseniz lütfen yorumlardan bildirin! 🙂

Yazımızın sonuna geldik, iyi günler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir