Flemenk Atasözleri – Pieter Bruegel

   Herkese merhaba! Bugün sizlere benim için çok önemli olan bir ressam ile onun önemli ve ünlü bir eseri ile geldim. Eserin benim için anlamı çok büyük diyebilirim. Hayatıma anlam ve yön verecek kadar büyük hatta! Eserimiz ünlü Flaman ressam Pieter Bruegel’in 1559 yılında yaptığı “Netherlandish Proverbs” Türkçe adı ile “Flemenk Atasözleri”. Burada önemli bir not vermek isterim. Sanat tarihinde iki tane Pieter Bruegel vardır. Bir baba bir oğul. Bu baba Pieter Bruegel’in yaptığı eserdir. Hatta bazı tablolar babanın mı yoksa oğlunun mu diye çoğunlukla karışmakla birlikte, bu eserin baba Pieter Bruegel’in yaptığından eminiz 🙂 Biraz kendisi hakkında bilgi vermek isterim.

   1525 yılında doğmuş ressamımız Rönesans döneminin önemli ressamlarından biridir. 1959 yılında Brüksel’de ölen ressam peyzaj çalışmaları ve köy betimlemeleri ile ünlüdür. Özellikle köy yaşantısına çok fazla ilgi duymaktadır. Yaşadığın yerlerin köylüleri ile konuşmak, onların eğlencelerine katılmak için çoğunlukla kılık değiştirdiği söylenmektedir. Bu yüzden kendisine “Köylü Pieter Bruegel” lakabı takılmıştır. Kendisine ne kadar böyle bir lakap takılsa da entelektüel kişiliği fazlasıyla ağır basmaktadır (bkz: Umberto Arte ile Sanat). Bunun dışında daha önce kendisinin başka bir eseri olan İkarus’un Düşüşü adlı eserini buradan görebilirsiniz: Sanatçılara İlham Kaynağı: İkarus’un Düşüşü. Artık bugünkü esere dönelim.

Flemenk Atasözleri – Baba Pieter Bruegel

   Eser 1559 yılında yapılmıştır. Eserde 100’den fazla atasözü ve deyim vardır. Her figür, her insan ve her olay birbirinden bağımsız olarak görünseler de, aslında resmin toplamına bakınca bir bütün oluşturmaktadırlar. Ben bu eser sayesinde ayrıca bir resim okumanın ve detayları görmenin ne kadar önemli olduğunu öğrendim. Bu önemli eser sayesinde her resme birazcık daha fazla bakmaya ve çözümlemeye başladım. Estetik zevk vermenin dışında çok öğretici bir eser! Size bu eserde sevdiğim 5 tane atasözünü anlamları ile göstermek istiyorum.

  1. Şeytanı yastığın üzerine bastırmak. Bu, eğer azimli olursan her işi başaracağın anlamına gelmektedir. Resmin sol altında görünmektedir.

2. İsa’ya yapay sakal takmak. Bu ise din ile kandırmak anlamına gelmektedir. Resmin ortasında görünmektedir.

3. Elinde alet ile kemer kesen kişi. Başkasının malını daha rahat ve hor kullanmak anlamındadır. Resmin sağ tarafınında orta kısmın sonunda bulunmaktadır.

4. Bir yangın var ve yanan evin önünde ısınan bir asker. Kısaca diyor ki “sen ısınıyorsan kimin yandığının bir önemi yoktur”. Eserin sağ üstünde bulunmaktadır.

5. Şeytana günah çıkartmak veya anlatmak. Sırlarını düşmana ifşa etmek anlamındadır. Resmin tam ortasında bulunmaktadır. 

 Bu güzel ve anlamlı eserin sonuna geldik. Benim verdiğim 5 tane atasözü dışında daha yüzlerce atasözü ve hepsinin ayrı ayrı anlamları var. Bazıları bizim atasözlerine benzemekle birlikte bazılarının tamamen alakasız olduğunu söylemeliyim. Peki böyle bir eser nasıl mı benim hayatımı değiştirdi? Bu da benim özelim olsun demek isterim 🙂 Hayatın size nerede, ne zaman ve nasıl sürprizler hazırladığını asla bilemezsiniz. Ben bu eserle tanıştığım için çok mutluyum, umarım siz de kendi eserinizi ve hayatınıza anlam katacak eseri en yakın zamanda bulursunuz! Bitirmeden, eserimiz Berlin Gemäldegalerie’de bulunmaktadır. Yolunuz düşerse kesinlikle uğrayın.

   Sanatla Kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir