Fırıncı Terentius ve Eşinin Portresi, MS 55-79

Kadın ve erkeğin eşitliğine ve Antik Roma’ya dayanan alçı üzerine yapılmış güzel bir portre; Fırıncı Terentius Neo ve eşinin portresi. M.S. 55-79 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen fresk, M.S. 79 yılında Vezüv yanardağının patlaması sonucu Pompei şehrini epey tahrip etsede günümüze gerçekten çok sağlam kaldığını söyleyebiliriz.

Volkanik kül katmanlarının arasında kalan portre, günümüze kadar gelerek Antik Roma kentlerinde yaşayan insanların statüsü ve nasıl yaşadığını göstermektedir. İkiside eşit boyutlarda çizilmiş çiftimiz, birlikte gerçekten hem güzel hem eşit görünmektedir. Şık kıyafetler, modaya uygun şık kıyafetleri ve saç süslemeleri yaşam hakkında bilgi vermektedir. Bu fresk güzel ve eşit bir evliliğin hatırası olması yanı sıra, İtalyan köyünün sofistike yaşam ve kültürünün de bir hatırasıdır. Yanardağ patlaması sonucu belki de çok acı bir şekilde ölen bu güzel çiftimizden gerçekten günümüze güzel bir hatıra kalmıştır. Ayrıca; kadının elinde kalem tutması onun okumuş olduğunu, adamın parşömen tutması ise hayatta olduğu gibi işte de eşiyle ortak olduğunu gösteriyor. Bu güzel detay aslında günümüze tokat gibi vurulmuş bir detaydır. 2020 yılında hala kadın-erkek eşitliğinin konuşulmasının bizim ayıbımız olduğunu düşünmekten kendimi alıkoyamıyorum! 

Napoli Arkeoloji müzesinde olan bu eseri ne yazık ki online olarak göremiyoruz. Yolunuz İtalya’nın Napoli şehrine düşerse kesinlikle gitmenizi öneririm. Ayrıca şehrin merkezine yakın olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu güzel çiftimiz umarım güzellikleri ve gençlikleri ile gününüze neşe katmıştır! 

Sanatla kalın 🙂

Kaynak: Sanat Tarihinde Âşıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir