Finlandiya’da Küçük Bir Şehir: Joensuu Gezi Rehberi

by:

DÜNYASon Eklenenler

Hei! Merhaba! Daha önce erasmus başvuru sürecinden ve Joensuu şehrindeki yaşam koşullarından bahsetmiştik. Bu yazımızda ise Joensuu’da gezilebilecek yerlerden bahsedeceğiz! Haydi buyrun detaylara!

Joensuu’da Gezilecek Yerler

1- Koli National Park

Koli National Park, Joensuu’dan yaklaşık 45 dakika uzaklıkta dağların en tepesinde bir yer! Sonbaharda gidildiyse eğer tadı bir başka! Sarı-turuncu-kırmızı renk cümbüşü ve göl manzaraları sizi buraya hayran bırakacaktır. Çok önemli bir uyarı yapayım. Burası tırmanışlı, inişli çıkışlı bir orman. Giderken ayağınıza kar ayakkabısı tarzı bir şey giyin. Mont, şapka, at, muhakkak eldiven takmayı unutmayın! Aksi takdirde donabilirsiniz!

2- Botania

Botania bir botanik bahçe. İçerisinde çeşit çeşit bitki ve çiçekler bulunmaktadır. Geceleri bitkilerle ışık gösterileri de yapılmaktadır. Değişiklik arayanlar tercih edebilir!

3- Joensuu Market Square / Joensuu Meydanı

Meydan. Her şeye erişebileceğiniz bir yer. Gerek alışveriş merkezlerine, marketlere, konser, etkinlik, protestolara ve gerek kebapçılara. Meydanda karavanlar bulunmakta ve bu karavanlarda Türkçe bilen yurdum insanları kebap satmaktadır! 

4- North Karelian Museum

1917 yılında kurulmuş tarih ve kültür müzesidir. Müze Joensuu şehrine ve Karelya bölgesini odak noktası olarak alır. Karelya tarihi hakkında sergileri vardır. Ayrıca yıl içerisinde birçok farklı sergi de yapılmaktadır.

5- Joensuun Taidemuseo Onni /Joensuu Art Museum / Joensuu Sanat Müzesi

Müzede 1850’lerden itibaren Fin kültürü, Güneydoğu Ortodoks simgeleri, Çin ve Avrupa-i kilise sanatı sergilenmektedir. Ayrıca sene içerisinde birçok farklı sergi de düzenlenmektedir.

6- Joensuu Church / Joensuu Kilisesi

Lüteriyen bir kilisedir. Peki, Lüteriyen nedir? Lütercilik Hıristiyanlıkta bir mezheptir. Kısaca protestanlık diyebiliriz. Kilise, Fin mimarı Josef Stenback tarafından tasarlanmıştır. Gotik Revival stilini gösterir.

7- Onkilampi

Mükemmel ötesi bir yer! Gün batımı için tercih edilebilir bir yer. Gün batımında renklerin cümbüşüne hayran kalabilirsiniz. Sessizliği ve manzarasıyla kesinlikle büyüleyici bir yer.

8- Utran Uusi Teatteri

  • WhatsApp-Image-2020-10-30-at-00.14.47-3
  • WhatsApp-Image-2020-10-30-at-00.10.41-1
  • WhatsApp-Image-2020-10-30-at-00.14.47-1-1
  • WhatsApp-Image-2020-10-30-at-00.10.28-1
  • WhatsApp-Image-2020-10-30-at-00.14.47-2-1

Buraya muhakkak ama muhakkak gidilmeli! Göllerle çevrilmiş küçüklü büyüklü adacıklardan oluşan bir orman. İçerisinde barbekü yerleri de bulunmakta. Barbekü yerleri üçgen şeklinde inşa edilmiş tahtadan yapılar. Tam ortasında ise direk yakıp, pişirebileceğiniz yerler var. Yani her şey hazır! Pişireceğiniz şeyi, kibritinizi ve tutuşturmak için bir kağıt ya da ufak tahtalar ile gidebilirsiniz!

9- Taitokorreli / Arts & Crafts

Sokak pazarı. İçerisinde el yapımı konserveler, reçeller gibi şeyler satılıyor. Aynı zamanda ev eşyası ve örme kıyafetler de bulabilirsiniz! İçerisinde bir de kafesi bulunmakta. Çok güzel tatlıları tadabilir ve kahve içebilirsiniz!

10- Pyhän Nikolaoksen Kirkko / Aziz Nikola Kilisesi

1887 yılında yapımı tamamlanmış bir Ortodoks kilisesidir. Süslemesi ve detaylarıyla 19. Yüzyıl Ortodoks ahşap kilise mimarisini göz önüne serer. Kilisenin en değerli kısmı,  St.Petersburg’daki Alexander Nevsky sahnesinde boyanmış ikonostasisidir. Kilisenin altın çanı ise orjinaldir. 

11- Municipal Theatre of Joensuu / Joensuu Şehir Tiyatrosu

Tiyatro izlemeyi seviyorsanız ve farklı kültürlerden oyunlar izlemek istiyorsanız, tercih edebilirsiniz!

12- Mehtimäen Jäähalli / Joensuu Buz Hokeyi Pisti

Finlandiya’ya kadar gitmişken ne yapılmadan geri dönülmez? Tabii ki bir buz hokeyi maçı izlemeden! Joensuu’ya geldiyseniz, buraya gidip bir maç izlemenizi tavsiye ediyorum! Biletleri kapıdan girişte alabilirsiniz.

13- Bar Play

Burası takılmak için efsane bir yer! Hamburgerleri ise ha-ri-ka! Doymamak imkansız. Üst katında ise bilardo, masa tenisi, dart ve birçok masa oyunu bulunmakta! Kaliteli zaman geçirmek için tercih edebilirsiniz!

14- Amerillo

Joensuu meydanında yer alan bir restoran. Meksika mutfağını denemek istiyorum derseniz, burayı tavsiye ediyoruz!

15- Mihailin Taverna – Greek Food

Burası enfes bir yer! Türk-Yunan yemeklerini yiyebilirsiniz. Açık büfe ve fiyatlar genel fiyatları göre oldukça ucuz!

Finlandiya gezisi planlıyorsanız, Lapland yazımıza da göz atabilirsiniz!

Esenlikle kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir