Finlandiya’da Erasmus – Joensuu’da Yaşam

by:

DÜNYASon Eklenenler

Herkese merhaba! Finlandiya’da Erasmus için başvuru süreçlerini bir önceki yazımızda anlatmıştık. Bu yazımızda size bizim gittiğimiz minik bir şehir olan Joensuu’dan ve oradaki yaşam koşullarından bahsedeceğiz.

Joensuu’da neresi? İsminin bir anlamı var mı?

Joensuu Finlandiya’nın doğusunda kalan kasaba tadında bir şehir. Helsinki’den tren ile 4 buçuk saat sürmektedir. Kelime anlamı olarak nehrin ağzı anlamına gelmektedir. Zaten haritadan Joensuu’nun konumuna bakarsanız, gerçektende ortasında nehir olan ve şehrin uç noktasında nehrin ağzının açıldığını görebilirsiniz.

Joensuu nasıl bir yer?

Joensuu tam da fotoğraflarda gördüğünüz bir Finlandiya şehri. Ormanlar ve göllerden oluşuyor. Ağaç göremediğiniz tek bir an dahi yok. Sokakta insanların sizi tanımasalar bile ‘selam/günaydın’ dedikleri bir yer. Çok büyük bir yer olmadığından dolayı, şehrin her noktasına toplu taşıma ya da bisiklet ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir adeta herkesi düşünerek tasarlanmış: Bisiklet yolları, yaya yolları, araba yolları, engelliler için yollar vs. 

Joensuu’da ulaşım nasıl?

Finlandiya dediğimizde aklımıza ilk gelen şeylerden biri tabii ki pahalılığıdır. Ulaşım ise oldukça pahalı. Taksi ücretleri 5km’ye 20 euro şeklinde. Otobüs bileti fiyatları ise belirle saatlere değişiyor. Mesela sabah 4-8 arası 3,80 euro, 8-12 arası 2 euro, 12-18 arası 3.80, 18-00 arası 2 euro gibi. Otobüslerde hem nakit hemde kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Ama ben öğrenciyim, daha hesaplı olmam gerek derseniz, tabii ki tavsiyemiz BİSİKLET. Bisikleti dönem başında bir kere kiralayıp/satın alıp daha ucuz bir ulaşım elde edebilirsiniz. (Eğer satın aldıysanız korkmayın, daha sonra hiç bekletmeden satabilirsiniz.) Şehir küçük olduğundan dolayı gideceğiniz yere en fazla 25 dakika bisiklet sürerek ulaşabilirsiniz. 

Joensuu’da market fiyatları nasıl?

Joensuu’da küçük işletmelerin dışında 3 adet market zinciri bulunmakta. S-market, K-market ve Lidl. En ucuz ve hesaplısı ise S-market. Hatırladığımız kadarıyla market fiyatları:

1 litre süt 1 euro, 1 paket ekmek -buzdolabında saklanabilir olanlar- 1 euro civarı bazen daha az, 10’lu yumurta paketi 3 euro, 1 paket spagetti 2 euro, 1 kavanoz çilek reçeli 4 euro, ton balığı 1 euro gibi. En pahalısı ise kahveydi. 1 kavanoz nescafe 7-8 euro civarında. Kahvaltıda yiyebileceğin mısır gevrekleri ise 3-4 euro arasında değişiyor.

Önemli bir not: Aldığınız içeceklerin tenekelerini, yağ şişelerini, kavanozları sakın çöpe atmayın. Evinizde biriktirin. Daha sonra marketlerin girişindeki geri dönüşüm makinesine atarak karşılığında para kazanabilirsiniz! Bir keresinde 30 euro kazanmıştık 🙂 Tabii bu para sadece market alışverişinde geçerli!

Joensuu’da kira fiyatları nasıl?

Joensuu küçük bir şehir olduğundan ve ev sayısı az olduğundan dolayı kiralar biraz pahalı. Tek öğrenci için aylık kira genel olarak 210-250 euro arasında. Aile evleri ise 350 euro civarı.

Joensuu hakkında merak ettikleriniz için bize her zaman ulaşabilirsiniz. Eğer Joensuu’da gezilecek yerleri merak ediyorsanız, Joensuu Gezi Rehberi yazımız yakın zamanda yayınlanacaktır!

Sağlıcakla kalın!

One Reply to “Finlandiya’da Erasmus – Joensuu’da Yaşam”

  1. […] Merhaba! Daha önce erasmus başvuru sürecinden ve Joensuu şehrindeki yaşam koşullarından bahsetmiştik. Bu yazımızda ise Joensuu’da gezilebilecek yerlerden bahsedeceğiz! Haydi buyrun […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir