Feng Shui nedir? Nasıl uygulanır?

Herkese merhaba! Bugün size aslında fotoğraflarını her yerde gördüğümüz ama kavram olarak adını çok duymadığımız bir ifade ile geldim.

Nedir bu Feng Shui?

Feng Shui, fiziksel çevremizi bize mutluluk ve pozitif enerji getirecek şekilde düzenlemektir. Köken ve kültür olarak Çin’den gelmektedir. Aslında daha çok bilindik bir kavramla bağdaşmaktadır da: Qi ya da Ch’i.

Qi ya da Ch’i çevremizdeki enerjinin hayat gücümüzü ya da spiritüel gücümüzü etkilediğidir.

Aslında Gail Blanke bunu çok güzel açıklamış:

‘’When we throw out the physical clutter, we clear our minds. When we throw out the mental clutter, we clear our souls.’’

Türkçe olarak: ‘Fiziksel dağınıklığı bir kenara attığımızda zihnimizi temizleriz. Zihinsel karmaşıklığı bir kenara attığımızda, ruhumuzu temizleriz.’

Peki Feng Shui’yi nasıl uygulayabilirim?

1- Dağınıklığı azaltın! 

Etrafınıza bakın ve gördüğünüz gereksiz nesneleri bir gözden geçirin. Yatağın üzerinde duran dağınık kıyafetler? Her tarafta bir şeyler olan bir masa? Akşamdan kalmış bulaşıklar? Dağınık bir ev. Dağınıklık aslında ruh enerjimizi çeken şeylerin başında geliyor. İnsanın enerjisini çekerken, ortama adapte olmanızı da etkiler. Çevrenizdeki dağınıklık sizin motivasyonunuzu düşürürken, odaklanmanızı da etkiler. Bu yüzden ilk önce etrafımızdaki dağınıklıktan kurtulalım!

2- Sanatı kullanın!

Evinize size hayallerinizi anlatan tablolar ya da objeler koyabilirsiniz. Mesela bir gün İsviçre’ye gitmek istiyorsanız İsviçre’den bir manzara tablosu, mesela hayalinizdeki mesleğe yönelik yazılı tablolar vs. Bunlar belki size klişe görünebilir ama siz fark etmeden sizi motive eden ve enerjinizi yükselten şeylerdir.

3- Gün ışığı ve aydınlık!

Işık, ruh halimizi etkileyen önemli faktörlerden biri. Alabildiğiniz kadar gün ışığı almanız, gününüzün çoğunu ışık alan yerlerde geçirmeniz ve hatta evinizin en çok ışık alan odasında bile oturmanızı tavsiye ederim. Evinizde daha aydınlık veren ampüller de tercih etmenizi öneririm.

4- İşlerinizi yatak odanızın dışında halledin!

Yatak odası genel olarak dinlendiğimiz bir alandır. Yatak odasında iş yapmak modunuzu düşürebilir ve sizi olumsuz etkileyebilir. Halbuki Feng Shui sizi motive etmeyi ve pozitif düşünmeye iter.

5- Feng Shui ile keyif ortamı oluşturun!

Kendinize rahat bir ortam seçin. Direk güneş almayan ama aydınlık bir ortam seçin. Daha sonra burayı sizi motive edecek şekilde düzenleyin. Mesela mumlar ve çiçekler ekleyebilirsiniz. Duvarlara minik minik tablolar asabilirsiniz. Etrafınıza renkli objeler koyabilirsiniz. Hava soğuk ise battaniyenizi alabilirsiniz. Oraya oturun. Sizi mutlu eden her neyse kitap okumak, film/dizi izlemek, bir şeyler araştırmak vs. bu köşeye kurulup bunun tadını çıkarın. Günde yarım saat bu şekilde kendinize zaman ayırın ve kendinizde, modunuzdaki yükselişin farkına varın!

Hepinize iyi denemeler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir