Eskişehir’de Hafta Sonu

Selam! Eskişehir’e hiç gittiniz mi? Gitmediyseniz sizlere harika bir şehirle geldim, gidip büyülenmeyen henüz olmadı 🙂 Ben hep İstanbul’dan kaçmak istedim, ama kaçıp gidersem nerede mutlu olurum ki diye düşünüp duruyordum. Sorumun cevabını bana siyasetçi Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yılmaz Büyükerşen verdi 🙂 

Eskişehir yemyeşil, sanatla kaplı, parklarla donatılmış ve gençlerle dolu muazzam bir şehir. Bir sene içerisinde 2 kere gitme fırsatı buldum, ruhu tamamen dinlendiren bir yer, size garanti ediyorum. Çiböreğiyle meşhur, gençleriyle övünen bu şehri gelin benimle tanıyın. İşte sizlere Eskişehir’de gezilecek başlıca yerler listesi ve kendi düşüncelerim…

Porsuk Çayı ve Adalar

Porsuk-Çayı-1024x576-1

Eskişehir denince akla Porsuk Çayı ve Adalar gelir hemen… Buranın etrafı kafelerle ve tabii gençlerle dolu! Biraz turistik hava yakalamak isteyenlere müjde! Burada çeşitli gondol ve tekneler var! Kendinizi Amsterdam’da hissedeceksiniz 🙂 Ve bir uyarı: Lütfen vakitlice gidin, genelde sıra oluyor :/

Kent Park

kentpark

Türkiye’nin ilk yapay plajı! Parklarıyla meşhur Eskişehir’de Kent Park’ın yeri ayrı… Adeta kumsaldaymışsınız hissiyatı veren bu parkta, açık yüzme havuzu sayesinde denizde yüzüyormuşsunuz gibi geliyor. İçerisinde tabiki kafeler gırla, at binme yeri ve çocuklar için eğlenceli parklar da dolu! Eskişehir’de hoşuma giden bir diğer şey ise parklarda her yerde uyarı var: “Burası bizim oyun alanımız, lütfen sigara içmeyin” gibi… Muhteşem! 

Sazova Park

eskisehir-sazova

Türkiye’nin Disneyland’i! İçinde şatolar, korsan gemileri, sualtı dünyası… Ne ararsanız var! İçimizdeki çocuğu ortaya çıkardığımız, çocuk-genç-yaşlı demeden herkesi eğlendiren bu yer şehir merkezinden bi’ nebze uzakta. Ama toplu taşıma sayesinde önünde iniyorsunuz 🙂 Çocuğunuz varsa da yoksa da mutlaka gidin deriz! 

Not! Bildiğim kadarıyla içindeki şato vs. her gün ve her saat açık olmuyor, iyice sorup öğrenmek lazım. 

Şehr-i Aşk Adası

e2276

Adından da anlayacağınız üzere burası aşıklar parkı 🙂 İçinde beyaz bir köprü var, harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Sevdiğinizle aşk tazelemek, isimlerinizi kazıyıp aşkınızı ölümsüzleştirmek için enfes bir yer! 

Şimdi artık Odunpazarı bölgesine geçiyorum:

  1. Eskişehir Odunpazarı Sokakları ve Evleri

Zannediyorum ki İstanbul Balat’taki gibi bu renkli Odunpazarı Sokaklarını ve Evleri’ni bilmeyen yoktur! Rengarenk dizilişleri ve nostaljik tipleriyle insan bakmaya doyamıyor! Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti dönemlerini yansıtan bu yapılar kesinlikle görülmeli! Herkesin boy boy fotoğraf çektirdiği, gökkuşağı gibi kareler yakaladığı bu evler UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki Odunpazarı bölgesi şehrin tarihi kent merkezi, aynı zamanda Eskişehir’in kurulduğu yer! Odunpazarı bölgesi dediğimiz bu çevrede, başta Çağdaş Cam Sanatları Müzesi olmak üzere hediyelik eşyalar alabileceğiniz ve görmeniz gereken bir sürü yer var! 

  1. Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

2007 yılında Türkiye’nin ilk Çağdaş Cam Sanatları Müzesi Eskişehir’de açılmış. Ben ba-yıl-dım! Yerli yabancı bir sürü kişinin sergisini gezip görebilirsiniz. Camdan eşyaların hangi teknikle yapıldığı yazıyor her eserin önünde. En çok üfleme sanatı ilgimi çekti, uzunca bir müddet araştırma yaptım. İnsanın nefesinden, üfleyerek böyle eserler ortaya çıkarması… O kadar büyüleyici ki! Müzeye giriş de çok çok cüzi bir ücrette. Eğer Eskişehir’e gidiyorsanız mutlaka ama mutlaka uğrayın derim! 

  1. Kurtuluş Müzesi 

2016 yılında açılmış bu müzenin kendisi küçük, etkisi büyük. Herhangi bir sergi yok, Kurtuluş Savaşı’nı anlatan belgesel izleyebileceğiniz bir oda var. Harika anlatmışlar, etkilenmemek bence imkansız. Zamanınızı da almaz, sade, gidilmesi gereken bir yer, kesinlikle! 

  1. Atlıhan El Sanatları Çarşısı 

Burası 2005 yılında açılmış, Eskişehir’in sembolü diyebileceğimiz lületaşını tanıtan, satan, envai çeşit hediyelik eşya alabileceğiniz bir çarşı. Esnaf birbirinden tatlı, ürünler de çok şeker 🙂 Ürünler arasında kaybolmayacağınızın garantisini ne yazık ki veremiyorum 🙂 

  1. Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi 

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in kendi yaptığı balmumu heykellerini sergiye koyduğu 2003 yılında açılmış bir müze. Kendisi enfes bir iş çıkarmış, önünde saygıyla eğiliyorum doğrusu 🙂 150-160 kişinin, Türk/yabancı karışık, heykelinin olduğu bu müzenin beğeneni, bir o kadar da beğenmeyeni var. Ben beğenmiştim ve kesinlikle gidip görmenizi de tavsiye ederim. Tek bir sorun var, önünde çok fazla sıra oluyor. O yüzden geniş bir vakitte gitmeniz sizin yararınıza olacaktır 🙂 

ESKİŞEHİR GECELERİ

Eskişehir bence eğlence ve gece hayatıyla Türkiye’nin en iyilerinden, belki en iyisi. Eskişehir Barlar Sokağı diye bilinen bu sokakta bir sürü pub, bistro, disko bulabilirsiniz. Canlı müzikten tutun DJ’lere… Ne ararsanız var! Sizlere belli bir yer adı ne yazık ki veremiyorum çünkü ben yalnızca 4 tanesine gittim ve hepsi güzeldi 🙂 Emin olun hüsrana uğramayacaksınız. 

ESKİŞEHİR’DE NEREDE NE YENİR?

  • Kahvaltı

Kahvaltı için başlıca önereceğim mekan “Gurme Ayten Usta”. Burası kocaman ve tabii ki yeşillikle dolu! Rezervasyonsuz lütfen gitmeyin, aşırı kalabalık oluyor. Serpme kahvaltısında bir tek kuş sütü eksik! Her şey lezzetli, mu-az-zam! 

Diğer bir mekan ise “Doyuran Kahvaltı Salonu”. Burası da minnak bir dükkan, çeşitleri NORMAL. Diğer yerlere kıyasla önceden size az gibi görünecek eminim, ama ucuz diyebileceğim bir fiyat aralığında ve o kadar lezzetli ki! Gerçekten aklım şaşmıştı! 

  • Çibörek

Eğer bir yerin çiböreğinin lezzetli ve ustalar tarafından yapıldığından emin olmak istiyorsan öncelikle çiböreğin nasıl yazıldığına dikkat et diyor Eskişehirliler. Tabii koskoca Eskişehir, herkes iddialı. Çok fazla yazı okudum, herkes hep bir ağızdan konuşmuş. Her iki gidişimde de rastgele iki farklı yerden yedim, ikisi de gayet güzeldi. Tabii ben çiböreğe bayılmam, belki ondandır 🙂 

  • Varuna Gezgin Cafe del Mundo

Daha önceki yazımızda sizlere Varuna Cafe İstanbul şubesini tanıtmıştık. İşte tekrar sizlerle, bu sefer orijinal şubesiyle! 🙂 Bir matematik öğretmeni ve eşi maceraya atılmışlar ve 10 yılda tam 145 ülke gezmişler! Bu ülkelerden bayraklar, kumbaralar, şişeler, bardak altlıkları gibi çeşitli şeyler de toplamışlar. Topladıkları bu plaka, tepsi, biblo dahil her şeyi de bu kafenin dekorasyonunda görebilirsiniz! Diğer gezginlerin de desteğiyle Ankara, İstanbul ve ve İzmir’de de şubelerini açmışlar! Önce temasıyla sonra lezzetiyle sizleri büyüleyecek bu kafeye gitmenizi şiddetle tavsiye ederim!

Eskişehir’e bir daha gitmek çok isterim… Umarım bir gün gidersiniz ve bu yazı sizlere yardımcı olur. Şimdiden bol gezmeler, iyi eğlenceler! 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir