Quentin Metsys’ten Tefeci ile Karısı

Merhaba! Bugünkü sanat yazımızda hem farklı bir ressam hem de ahlaki bir ders çıkartmamızı sağlayan bir eser var. Eserimiz Flaman ressam Quentin Metsys’ten “Tefeci ile Karısı”.

Tefeci ile Karısı yaklaşık 1514 yılında rönesans sanatçısı Quentin Metsys tarafından yapılmış. Resme ilk baktığımda eserin Jan van Eyck tarafından yapıldığını bir ben mi düşündüm?

File:Quentin Massys 001.jpg - Wikimedia Commons

Resimde gördüğünüz gibi yeşil örtü serili bir masada Tefeci ile Karısı resmedilmiş. Kafa kafaya vermiş halde duran çiftimiz simetrik olarak ayarlanmış. Tefeci sol eliyle geleneksel bir terazi tutarken masada yığınla gördüğümüz bozuk paraların ağırlığını ölçüyor. Kırmızı giysisiyle dikkatleri çeken ve resme enerji katan eşi ise önündeki kitabı okumaya ara vermiş ve eşinin ölçme aşamalarına odaklanmış. Belki de kontrol ediyordur, kim bilir?

Ayrıca, kadının okuduğu kitap burada önemli. Çünkü ahlaki ders burada. Kitaptaki resme dikkatli baktığımızda Bakire Meryem ve Çocuk çizimine benzer bir resim görüyoruz. Yani bu demek oluyor ki kadın dini bir kitap okuyordu. Dini kitabı okuyan kadının dikkatinin dağılması, hem de para yüzünden dağılması önemli; Tablo para tutkusunu ayıplıyor ve ruhani görevleri ve şehvete yenik düşmemeyi yüceltiyor.

Resimde bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise masanın üzerinde bize yakın duran ayna. Yansımaya dikkatli baktığımızda bir pencere ve içeri girmekte olan bir adam görüyoruz. Belki de müşteri? Neden olmasın! Buradaki ince ayrıntı ise, ressam Quentin Metsys’in o zamanlar Avrupa’nın en büyük ekonomi şehri olan Anvers’te yaşamış olması. Avrupa’nın her yerinden tüccarlar ticaret için Anvers’e gelirlermiş ve Anvers’te çok fazla tefeci ve döviz bürosu varmış.

Yaşadıklarımızın hayatımızı, düşünce şeklimizi, işimizi nasıl yönlendirdiğini bu tablo vesilesiyle bir kez daha görmüş olduk.

Hayatınızdan sanat eksik olmasın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir