Ekho ve Narkissos

by:

SANAT/TARİHSon EklenenlerYAŞAM

Herkese merhaba! Mitoloji severler burada mı? Sevmeseniz de narsizm kelimesi nereden geliyor? Anlamını ne vermiş bilmek ister misiniz? O zaman sizi yazının devamını okumaya davet ediyorum!

Ekho çok güzel bir peri kızıdır. Kendine aşık olanlara asla aldırmaz ve aşklarını hep karşılıksız bırakır. Bir gün avlanan Narkissos’u görür. Narkissos ise çok yakışıklıdır ve Ekho ilk görüşte Narkissos’a aşık olur.

Narkissos bu aşka karşılık vermez ve peri kızını görmezden gelmeye başlar. Ekho ise aşkından dolayı günden güne erimeye başlar ve kara sevda içinde ölür. Bütün kemikleri kayalara dönüşür ve sesi ise kayalarda eko adını verdiğimiz yankılara dönüşür. 

Olimpos dağında yaşayan tanrılar Ekho’ya çok üzülür ve duruma oldukça sinirlenir. Narkissos’un cezalandırılması gerektiğine karar verirler. 

Bir gün Narkissos su içmek için nehrin kenarına gelir. Suyun üzerine eğildiğinde kendi yansımasını görür. Yüzünün ve vücudunun güzelliğinden adeta büyülenir. Kendine aşık olur. Kendi görüntüsünü herkesten ve her şeyden daha çok sever. Yerinden kalkamaz, hareket edemez, ne su içebilir, ne de bir şey yiyebilir. Tıpkı Ekho gibi günden günde erimeye başlar. Suyun karşısında kendini izleyerek orada ölür. Öldükten sonra ise vücudu nergis çiçeğine dönüşür.

Nergis çiçeğinin adı buradan gelmekle beraber, narsizm kelimesi de buradan gelir.

Herkese iyi okumalar dilerim!

Başka bir mitolojik hikaye okumak isterseniz, Apollon ve Daphne’nin hikayesine bakabilirsiniz!

One Reply to “Ekho ve Narkissos”

  1. […] Nergis çiçeğinin hikayesi için buraya ve Defne ağacının hikayesi için buraya tıklayabilirsiniz. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir