Edebiyata Dair: 1000Kitap

   Herkese merhaba! Öncelikle 2021 yılına hoş geldiniz! Umarım hedefleriniz doğrultusunda ilerleyeceğiniz harika bir yıl olur! Yapmak istediklerinizi yapacağınız bir yıl olsun.  Ben de herkes gibi yeni sene ile birlikte yeni kararlar aldım. Benim aldığım kararlardan birinde kesinlikle daha çok kitap okumak, bunları takip etmek ve bunları düzenlemek olacak. Bu karar doğrultusunda 1 Ocak 2021 itibariyle şimdiye kadar bütün okuduğum kitapları, okumak istediklerimi ve şu an okuduklarımı ayırdım. Bunların takibini rahat yapmak için internet sitelerine ufak bir göz atmaya karar verdim ve isteklerimi karşılayacak bir site buldum; 1000Kitap! Öncelikle kendime biraz kızgınım, bu siteyi daha önce bulmadığım için büyük bir pişmanlık yaşadım. Ama ne olursa olsun 2021 için kitap takibini rahatlıkla yapmamı sağlayacağı için bundan sonrasının önemi yok 🙂 Bu yazıdaki amacım site hakkında bilgi vermek ve sizinde kitaplarınız takibini yapabilmek için ilham olmak. Gelin o halde, incelemeye başlayalım!

   Öncelikle sitenin basit ve sade olduğunu söyleyeyim, user-friendly bir site var karşınızda. Yani kısaca siteye üye olmak için korkmayın. Sitede her şeyin olduğunu söylemek isterim. Küçük bir sosyal ağ görüntüsü var gibi hatta. İnsanları takip edebilir onların paylaştığı şeyleri ana sayfanızda görebilirsiniz, tabii bunu siz de yapabilirsiniz. Bunun dışında, siteye yeni yılın ilk saatlerinde üye olduğumu söylemiştim. Üye olur olmaz benden 2021 için kitap hedefini istedi ve ben de yazdım. Bu sene için 45 kitap hedefi koydum kendime. Site bu hedefi size çok güzel hatırlatıyor diyebilirim.  Ana sayfaya her girdiğimde sağ üst bölümde bu kısmı görerek durmadan hatırlamamı sağlıyor. Doğrusu orası benim için bir motive kaynağı oldu ve %100’e tamamlamak istiyorum! 

   İstediğiniz her şeyi kaydedebilirsiniz ve bu özellik benim için çok iyi. Birinin yazısını, kitabı,dergisi, alıntı, ve her şey… Gerçekten böyle notları kaybedenler için -yani benim gibi- çok iyi olduğunu söylemek isterim. Sitede ayrıca “alıntı laf” olayı çok iyi ve çok kullanılıyor. İnsanlar kitaplarda sevdiği cümleleri alıntı yaparak ekliyorlar. Kitabın sayfasına girdiğiniz zaman bu alıntıları orada görebilirsiniz. Bunların dışında puanlama, eleştiri, yorumlama ve tartışma gibi özellikleri de kitabın ana sayfasında rahatça görebilirsiniz. Mesela Decameron kitabı. Bu kitabın incelemesini sitemizde yapmıştık zaten. Gelin şimdi hem ana sayfasını inceleyelim hem kitabı sayfamıza kaydedelim. 

   Decameron kitabının ana sayfasını görüyorsunuz. En üste bakarsak yazar ve çevirmen ile birlikte, insanların 10 üzerinden kaç puan verdiğini, kaç kere okunduğunu, bununla birlikte kaç beğeni aldığını görebilirsiniz. Bir altta başlıklar var. Genel bakış, incelemeler, alıntılar, okurlar, fiyatlar ve diğerleri. Bir altında ise en yeni incelemeler veya en çok beğenilen incelemeler gibi filtrelemeler var. Gayet basit ve etkili! Akış kısmında bir incelemeyi görebilirsiniz. Bu en çok beğenilen inceleme olarak gösterilmektedir. En sağ kısmında ise kitabın basım bilgilerini daha iyi görebilirsiniz. Benim gibi kitapta yayınevine dikkat eden insanlar için burası çok önemlidir. Şimdi yine sizinle başka bir iş yapmak isterim ve ne kadar kolay olduğunu sizin de görmenizi isterim. Bu işlem önceden okuduğumuz kitapları kaydetme işlemi. Bu kitabı geçen sene Ağustos ayında okudum ve buraya daha kaydetmedim. Gelin birlikte yapalım.

Öncelikle bunun için Okuyacaklarıma ekle kısmına gelmemiz lazım. Buna basarsak kaydederiz. Ama dediğim gibi ben bu kitabı geçen sene okudum ve kendi sayfamız kütüphanesine kaydetmek istiyorum. Bu yüzden yanındaki üst üste gelen 3 noktanın üstüne tıklayınız. 

   Karşınıza böyle bir sayfa çıkacak. İlk bakışta ne kadar sade olduğunu bence hepimiz farkındayız. Kitabı kaydetmek ise çok kolay. Önce okudum kısmına tıklıyoruz. Böyle olunca sayfa bir tık değişiyor.

   Öncelikle kitaba ağustos başında başlamıştım ne ağustos sonunda bitirmiştim. Tarihleri girdikten sonra beğenip beğenmediğinizi soruyor. Ve ben fazlasıyla beğenmiştim! Kitaba 10 üzerinden puanı veriyorsunuz, ben 8 verdim. Kütüphanem’e ekle kısmına tıkladıktan sonra isterseniz kitabı takip edebilirsiniz. Ve altta kitap ile ilgi özel notunuzu yazarsanız -tamamen size kalmış yine- sisteme kitabı kaydetmiş oluyorsunuz. Bu kadar basit! Ayrıca böylelikle kaç kitap okuduğunuz, hangi yazarları ve hangi türleri daha sıklıkla okuduğunuzu kendi profilinizde rahatlıkla görebilirsiniz. İnsanlar size kitap mı soruyor, ve önerinizi mi istiyor? Kullanıcı adınızı söyleyerek önce oraya bi bakmasını sonra olmazsa bir daha size sormasını isteyebilirsiniz, ne de olsa kitaplara kaç puan verdiğiniz orada gözüküyor 🙂 Unutmadan! Kitap incelemesi yapmak istiyorsanız yine her şeyi bu sayfadan yaptığınızı hatırlatmak isterim, kim bilir belki buradan yazdığınız şeyler insanlar tarafından sıkça beğenilip paylaşılır. Hayat bu, nereden ne çıkacağı belli olmuyor! 

   Ben şimdiye kadar ne yazık ki sadece okuduğum 33 tane kitabı sisteme girebildim. Şu anda ise 4 kitabı aynı anda okuyorum ve bunları da sisteme girdim. Kısaca böyle okuduğunuz ve okumakta olduğunuz kitapları girince profil sayfanızda biraz şekillenmeye başlıyor 🙂 Mesele en basitinden girdiğim kitaplardan sonra profilimdeki sağ sekme böyle değişti;

   Böyle kitapları sisteminize girmeye devam ettikçe size hem yazar önerileri, hem kullanıcı önerileri, hem kitap önerileri ve bir süre sonra dergi önermeye de başlıyor. Site gerçekten çok iyi fazlasıyla istediklerimi karşılıyor! İnsanlarla sevdiğiniz ortak kitapları tartışmak için birebir! 

   Yazımızın sonuna geldik! Bu kadar önerdikten sonra sitenin linkini artık vermek isterim. Hoş basit bir arama ile sizde bu sitenin açık adresini bulabilirsiniz, ama olsun!

   Buyrunuz: 1000Kitap

   Umarım sizin için yararlı bir yazı olmuştur. Şayet benim çok eğlendiğim bir yazı oldu. Bu arada sitedeki kullanıcı adım; @ozguneyg . Takip etmekle birlikte kitap önerileri yaparsanız çok sevinirim.

   İyi seneler!

One Reply to “Edebiyata Dair: 1000Kitap”

  1. […] ile kitapları düzene sokma ve onları rahatlıkla takip etme gibi kararlar aldım. Detayları 1000Kitap yazısında yazmıştım. Bu karar doğrultusunda bu sene 45 kitap okumak ve Yüzüklerin Efendisi […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir