Dr. Nicolaes Tulp’un Anatomi Dersi

Herkese merhaba! Bugün yine harika bir sanat yazısı ile karşınızdayız. Tüm zamanların en büyük ressamlarından biri sayılmakla birlikte Hollanda altın çağının usta ismi Rembrandt van Rijn’in en önemli 3 eserinden biri olan 1632 yılında yapılmış “The Anatomy Lesson of Dr. Nicolaes Tulp” yani türkçesi “Dr. Nicolaes Tulp’un Anatomi Dersi” adlı eserini inceleyeceğiz. 1606 yılında doğan ve 63 yaşında ölen Rembrandt bu eseri yaptığında 26 yaşındaydı. Çoğunlukla kutsal sahneleri ve kendini resmetmeyi seven Rembrandt, daha 14 yaşlarında yaptığı gravür çizimleriyle ünlenmeye başlamıştır. 19 yaşında büyük ustalarla aynı çizgide anılmaya başlayan Hollandalı ressamımızın 26 yaşında böyle muazzam bir eseri yaptığına şaşırmamak gerekir. Rembrandt hakkında biraz genel bilgi verdiğimize göre artık eseri incelemeye geçebiliriz.

   Eser Hollanda’da Cerrahlar Birliği’nin yönetim odası için yapılmış birkaç eserden bir tanesidir. Bilinirliği yüksek olmak bir yana, bu eserimiz ressamımıza ün katmıştır. Kendisini altın çağına götürmekle birlikte, adının her tarafta duyulmasını sağlamaya yetmiştir. Yazının başında dediğim gibi, en önemli 3 eserinden biridir. Portre çizimlerinde de usta olan Rembrandt bu eserine toplu bir portre çalışması denilmesi, neredeyse herkes tarafından kabul edilmektedir. Zaten eserimizdeki kişileri incelersek, her bir insan başı ayrı bir portre çalışmasıdır. Eser demişken biraz daha derinine girmek istiyorum. Eserimizde 1 doktor ve 7 cerrah bulunmaktadır. Hangisinin doktor olduğunu rahatlıkla bulabilirsiniz bence 🙂 Eğer bulamazsanız farklı olan kişiyi bulun. Evet o kişi doktorumuz 🙂 eserimizin ortasında ileri noktaya bakan siyah şapkalı kişi eserimizin adında da bulunan Dr. Tulp’tur. Doktorumuz yedi cerraha bir kadavra üzerinde ders vermektedir. Kadavramızın sol kolu açılmış durumda. Dr. Tulp elindeki makas ile kadavradan çıkan lifleri hem öğrencilerine hem bize göstermektedir. Her yönüyle muazzam bir eser. Harika bir detay da vermek isterim. Kadavranın ayak ucunda bulunan açık vaziyette, bir dönemin en önemli başvuru kitaplarından İnsan Bedeninin Yapısı (De Humani Corporis Fabrica) adlı kitap durmaktadır (Umberto Arte İle Sanat I). Son bir detay vererek kapatalım: Eserimizde arkada tek başına duran kişi Rembrandt’ın kendisidir ve yanında imzası bulunmaktadır. Böyle yaparak kendisini iyice ölümsüzleştirmiştir diyebiliriz.

   Felemenk Barok klasmanına giren eserimizin sonuna geldik. Rembrandt’ın 400’e yakın eseri günümüze ulaşmıştır ve bu muazzam eser de onlardan biridir. Eser Lahey’de Mauritshuis Kraliyet Resim Galerisinde bulunmaktadır. Yolunuz düşerse kesinle uğrayınız 🙂

   Sanatla Kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir