Deniz İşçileri Kitap Yorumu

by:

KİTAPSon EklenenlerYAŞAM

Herkese merhaba! Sizlere en sevdiğim yazarlardan biri olan Victor Hugo’nun, Sefiller, Notre-Dame’ın Kamburu ve Deniz İşçileri üçlemesindeki Deniz İşçileri kitap yorumu ile geldim. Klasiklerden biri olan bu kitabı İş Bankası yayınlarının Hasan Ali Yücel Klasikleri Dizisinden almanızı öneririm. Fransız  Edebiyatı ve kültürünün içine dalanlar bilir ki, eşsiz ve muazzam bir türdür. Peki, Deniz İşçileri neyi anlatır? Gelin detaylara beraber bakalım!

Victor Hugo’nun Notre-Dame’ın Kamburu adlı kitabın yorumuna ulaşmak için buraya tıklayınız.

Deniz İşçileri Konusu

Kitap, Fransa ile İngiltere arasında bir ada olan Guernsey’de geçer. Adalılar kendini ne Fransız, ne de İngiliz olarak tanımları. Onlar adalılardır! Gilliat, bir ada sakini olarak hiç sevilmez. Sessiz ve tehlikeli bulur onu ada halkı. O da hiç kimsenin arasında karışmadan tek başına yaşar. Adadan karaya yolcu taşıyan ya da malzeme taşıyan sadece 1 gemi vardır. O da çok eskidir ve sahibi ise Deruchette’in amcası Lethierry’dir. 

Birtakım olaylar sonucu gemi batar. Lethierry’de batan geminin motorunu kurtarana Deruchette ile evlenmesine izin verecektir. 

Gilliat iş başına geçer ama yarısı batmış bir motoru ve insan gücü ile çıkarmak ne kadar mümkündür? Özellikle sert dalgaları ile meşhur olan bir yerde? Peki, suyun ortasında açıkta yaşamak ne kadar mümkündür? Sadece bir sandal ile? Peki, ya bu denizde dev bir hayvan saklı ise? Merak etmeyin bir köpekbalığı hikayesi değil! 

Bu kitabı doğa betimlemeleri ve Fransız Edebiyatı meraklılarına öneririm. İçerisinde uzun uzun betimlemeler yer alıyor ama şahsen beni hiçbiri sıkmadı. Kitabı hep bir heyecanla okudum. Belki de Victor Hugo sevgimdendir! Yazım dili oldukça basit ve kurgusu mükemmel. Bazen ne oldu ki şimdi diye sorduğunuz ve sayfalar sonra cevabını öğrenmeniz nedeniyle biraz daha okuyayım diyerek kendinizi kaptırabilirsiniz! 

Ayrıca 447 sayfa olması sizi korkutmasın! İnanın nasıl bittiğini anlamayacaksınız.

Victor Hugo’nun Bir İdam Mahkumunun Son Günü adlı kitabın yorumuna ulaşmak için buraya tıklayınız.

İyi okumalar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir