Dava Kitap Yorumu

by:

KİTAPSon EklenenlerYAŞAM

Herkese merhaba! Bugün sizlere Kafka’nın ünlü kitaplarından biri olan Dava ile geldim. 1925’te yayımlanan tür olarak roman, felsefi kurgu, absürd kurgu, distopik kurgu ve paranoya romanı gibi kategorilere giren bir kitaptır. Peki dava neyi anlatır? Somut anlamda bir davayı mı konu alır yoksa soyut anlamlarda taşır mı? Gelin detaylara beraber bakalım. 

Dava hakkında

Josef K. bir sabah uyandığında ansızın tutuklandığının farkına varır. Suçunu sorsa dahi kimse bir şey söylememektir. Tutuklandığını ancak gerçek hayatına devam edebileceği söylenir. Önce bunu büyük bir şaka zanneder lakin, durum öyle değildir. Mahkemeye çıkamaz ve savcıyla görüşemez. Kaldığı pansiyonda, işinde, gittiği her yerde, herkes bu davadan bir şekilde haberdardır. Savunma gücü yoktur. Yani bir hiçtir.

Birçok sebep ve yardım aramasına rağmen, hiç kimsenin ve hiçbir şeyin ona yardım edemeyeceğini fark eder. Davanın merkezindeki tek kişi odur. 

Aslında kitap gerçek anlamda bir davaya odaklanmaz. Yani ortada gerçek bir dava yoktur. Kafka, Josef K.’nın hayattan ve yaşamdan çoktan tutuklandığını, ancak bunun farkına varamadığını anlatmaya çalışır. 

Dava bize o kadar güzel bir portre çizer ki, okurken adeta hayran oluruz. Kafka’nın kitaba Dönüşüm’de yaptığı gibi yeni bir başlangıç ile başlaması ise beni çokta şaşırtmadı! Roman hukuktan daha çok insanın içindeki esareti anlatır.

Hepinize keyifli okumalar dilerim!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir