Dar Zamanlar 1: Ölmeye Yatmak Kitap Yorumu

by:

KİTAPSon EklenenlerYAŞAM

Herkese merhaba! Türk Edebiyatı’nın güçlü kalemlerinden biri olan Adalet Ağaoğlu ile tanıştınız mı? Tanışmayanları hemen bu kitabı okumaya davet ediyorum! Cumhuriyet dönemini ve toplumu bu kadar iyi anlatan ve eleştiren bir yazar bulmak oldukça zor olabilir! İlk romanı ise Ölmeye Yatmak! Aslında bu 3 kitaplık bir seridir ve ilk kitabı da Ölmeye Yatmak’tır. İkincisi Bir Düğün Gecesi ve serinin son kitabı da HAYIR’dır. Peki, Ölmeye Yatmak kitabının konusu nedir? Cumhuriyet dönemine dair nasıl eleştiriler içerir? Gelin detaylara beraber bakalım!

Ölmeye Yatmak Konusu

Kitap, Aysel’in bir otele gidip ölmeye yatması ile başlar. Daha sonra Aysel’in çocukluğuna gideriz ve hayatını okuruz. Aysel Cumhuriyetin yeni kurulduğu dönemlerde bir kız çocuğudur. Ailesi köylüdür. Kız-oğlan eğitim eşitliği ve zorunlu eğitim ile beraber, kız çocukları da okula gitmektedir. O dönemlerde kız çocuklarının okula gitmesinden, oğlan çocuklarının da çalışmak yerine okumasından sıkılan aileler vardır. Ama onları yargılamak bizim haddimize değildir. Çünkü bu süreç alıştıra alıştıra değil, birden keskin bir geçişle olmuştur ve doğal olarak halk bu tarz şeylere şaşırmaktadır.

Bir yanda İsmet Paşa’ya rezil olmamak vardır ve çocukları okullara yollarlar. Ama bir yandan da içlerinde bu değişimde nesi? Oğlanlar eve ekmek getirmeyecek mi? Kızlar bir de okula mı gidecek? gibi düşünceleri vardır.

Yılsonu gösterisinde kızlar ve oğlanların beraber dans etmesi nasıl bir utançtır?

Aysel, anne-babası böyleyken ve böyle bir zamanda yaşıyorken sizce okumak için ne tür savaşlar verecektir?

Adalet Ağaoğlu, toplumu bize o kadar güzel resmeder ki, hayran kalırsınız! Toplumdaki farklı bakış açıları, sağ-sol tartışmalarını, devlette görev yapan insanların profilini, insanların birbirini kıyafetlerine göre sınıflandırmalarını… Okurken adeta o toplumu hayal edersiniz ve o toplumun Ankara-İstanbul sokaklarında yürüyorsunuzdur.

Adalet Ağaoğlu sol görüşlü bir yazardır ve Cumhuriyetin keskin geçişini son derece çıplak bir gerçeklikle inceler ve yorumlar. Kendisinin gerçekleri bu şekilde yansıtması ise beni oldukça etkilemiştir.

Unutmayınız ki burada insanları yargılayamayız! Yaşadığınız hayatın birden değiştiğini düşünün? Kimin sizi yargılama hakkı olabilir? Bunu düşünmeden okumanızı dilerim!

İyi okumalar.

Adalet Ağaoğlu’nun kalemini beğenir misiniz? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir