Çevrimiçi Sinema: Yeni Dünya

Merhaba! Sizleri bilemem ama ben sinema, tiyatro, konser gibi etkinliklerden uzun süre kopunca kendimi bomboş hissediyorum. Evet; evde bir sürü film izliyorum, mümkün olduğunca yeni dizi-film içeriklerini takip ediyorum, müziği eksik etmiyorum ama bunları yerinde, sevdiklerimizle yaşayınca heyecanı bambaşka oluyor, haksız mıyım? Korona zamanı özlediğim ve eksikliğini iliklerime kadar hissettiğim sinemalar artık açıldı ama gelin görün ki bende o kadar saat o kapalı odacıkta duracak cesaret yok. Siz de benim gibiyseniz eğer, güzel haberler vereceğim size 🙂 

2011 yılı Estonya filmi “Uus Maailm”, Türkçe adıyla “Yeni Dünya”, SALT Online – Evde serisi kapsamında SALT Online’da 1 Ekim 19.00 itibariyle erişime açıldı. 4 Ekim’de erişime kapanacak çevrimiçi filmin detaylarını ve konusunu gelin hep beraber inceleyelim. 

Jaan Tootsen yönetmenliğindeki belgesel film, yalnızca 88 dakika sürüyor. Film Estonca çekilmiş tabii, ama merak etmeyin; Türkçe ve İngilizce altyazı seçenekleri de var! Önceden belirtmekte yarar bulduğum bir diğer şey ise izleyici kitlesi. Maalesef yalnızca 18+ için uygun.

Estonya’nın başkenti Tallinn’de çekilen bu film, aslında bir başkaldırma örneği. Film, kendilerine dayatılan her şeyi bir kenara bırakıp, kendi dünyalarını kurmak isteyen idealist bir grup arkadaşın harekete geçmesini konu edinmiş. Tüm dünyayı olmasa da en azından Tallinn’i, kendi küçük dünyalarını değiştirmek isteyen bu gençler, zamanla adını duyurur ve hem halk hem hükümet tarafından tanınmaya başlar. Ne yazık ki, komşu şikayetleri, izin belgeleri, formlar derken “Yeni Dünya” hayalleri, bir sürü “Eski Dünya” dertleri altında ezilir. Film aynı zamanda yerel yönetimde söz sahibi olmanın önemine de değinmiş. 

Film hakkında daha detaylı bilgi almak ve takviminize eklemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Kendinize dikkat edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir